Chr. Rovsing klar med endnu en børsnotering

En af dansk it's gamle kæmper, Christian Rovsing, forventer, at en børsnotering af softwarevirksomheden Rovsing udover at indbringe 60-70 millioner kroner kan blive en murbrækker til amerikanske og europæiske kunder.

Christian Rovsing, der er en af de absolutte veteraner i den danske it-branche går på børsen med softwarehuset Rovsing A/S, og det er ikke den karismatiske it-pioners første entre på børsen.

Tilbage i 1994 var Chr. Rovsing medstifter af batteriproducenten Danionics, der blev noteret på Københavns Fondsbørs i januar 2001. Rovsing selv sad som bestyrelsesformand i selskabet frem til 2000.

Mellem 60 og 70 mio.

Børsnoteringen af Rovsing A/S, der ventes at indbringe mellem 60 og 70 millioner kroner, skal ifølge bestyrelsesformand Søren Anker Rasmussen også tjene som en døråbner til amerikanske og europæiske kunder inden for rumfarts- og automobilindustrien.

- Vi tager de erfaringer og den viden, vi har fra forsvarsindustrien, og tilbyder den til forsvars- og bilindustrien. Biler vil i fremtiden have over 100 software-komponenter, der skal spille optimalt sammen. Og det er netop vores styrke, siger Søren Anker Rasmussen til Børsen Nyhedstjeneste, BNT.

Signal om seriøsitet

Virksomheden er forholdsvis stærk rent finansielt, men vil gerne børsnoteres for at sende et signal om seriøsitet til de betydende kunder både i Europa og i USA.

Derfor sker børsnoteringen heller ikke på en af de mindre børser, men på Københavns Fondsbørs - OMX.

De seneste år har selskabet Rovsing præsteret en årlig vækst på 20-30 procent.

Omsætningen er især kommet fra opgaver løst for den europæiske rumindustri, med European Space Agency (ESA) som den største kunde.

Rovsing deltager gennem samarbejdet med ESA i udviklingen af det europæiske navigationssystem Galileo og en europæisk rumfærge.

Virksomhedens speciale er test af softwaresystemer, og den har i sit CV referencer til både Nato og CERN.

Student fra Vestre Borgerdyd

Christian Rovsing blev født i 1936 og var fra 1963 han direktør for Christian Rovsing A/S, der gik konkurs i 1984. En del aktiviteter blev ført videre i Christian Rovsing af 1984 A/S og andre virksomheder.

Blandt de mere kendte danske it-virksomheder, som havde deres rødder enten i Rovsing-medarbejdere eller i teknologier, der oprindeligt var udviklet hos Rovsing, var for blot at nævne nogle CRI, CMA, Dataco, Olicom, Cocom, Procos, Uniras og Scanview.

Prominente forhenværende

Også en række Rovsing-medarbejdere blev i de følgende år markante it-topchefer og iværksættere.

Det gælder blandt mange andre tidligere formand for IT-Brancheforeningen Claus Jepsen (CMA), Lars Stig Nielsen (Olicom), Asbjørn Smitt (Olicom, Contex), Steen Hansen, Jens Langeland Knudsen og Chris Krishnaswamy (CRI), Søren Anker Rasmussen (Procos), Jørgen H. Nielsen (Seven Technologies), Samir Lehaff (TouchWave), Jørgen Balle (Oracle Danmark), Jørgen Staal (Enator) og Ragnar Norddahl (Apollo Computer, Tata).

Udbudsprisen for de nye aktier bliver 10,65 kroner per aktie, og selve salgsperioden løber fra 13. til 24. november. Børsprospektet er tilgængeligt i dag, og startdatoen for aktiernes frie handel bliver sandsynligvis 5. december.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car