Ko-vending: Microsoft bliver i Kina

Microsoft har fået kolde fødder efter sidste uges udtalelse, hvor softwaregiganten rejste tvivl om sin fortsatte tilstedeværelse i Kina. "Vi bliver", lyder det nu.

Microsoft bliver i Kina, lyder det i utvetydige meldinger fra selskabet, efter det i sidste uge såede tvivl om dets tilstedeværelse i verdens mest folkerige nation.

Det skete på FN-konferencen Internet Governance Forum, hvor Microsoft-talsmanden Fred Tipson fik næsen for langt frem ved at rejse spørgsmålstegn ved selskabets fortsatte interesse i at drive forretning i Kina.

Udtalelsen faldt efter skarp kritik mod Microsofts ”støtte” til den kinesiske censur-politik.

- Vi må bestemme os for, om forfølgelsen af bloggere er ved at have nået en grænse, der gør, at det et uacceptabelt at gøre forretninger i området, sagde Fred Tipson.

Nu vender selskabet dog på en tallerken og siger i stedet, at Microsoft bestemt skal være repræsenteret i landet.

- Det er ikke aktuelt at stoppe med at gøre forretninger i Kina. Tværtimod vil Microsoft fortsætte med at udbyde både sine tjenester og kommunikationsværtøjer i Kina, lyder det fra Microsoft i en pressemeddelelse.

I meddelelsen skriver Microsoft også, at det er bedre for dets kunder når selskabet fungerer globalt.

- Dette kan give økonomiske muligheder og socialt samarbejde, lyder det fra Microsoft.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere