Vista kan dæmpe juleglæden

Forsinkelsen af Vista og Sonys batteriproblemer kan lægge en dæmper på julesalget af pc’er, mener flere analytikere. I Norden går det dog strygende – også op til jul, lyder det fra IDC.

Julen er traditionelt årets gyldne periode for pc-sælgerne, men i år kan glæden være blevet ødelagt af Microsoft og Sony.

Udsættelsen af Windows Vista og den store batteri-skandale, der har plaget Sony, kan føre til et mere middelmådigt salg i år. Det spår flere af de analytikere, der følger branchen.

- At Microsoft har misset julehandlen kan gøre et betydeligt indhug på årets julesalg, siger Roger Kay fra markedsanalysefirmaet Endpoint Technologies Associates til News.com.

Nogle pc-sælgere er således begyndt at sælge pc’er med rabatkuponer til Vista, der så kan indløses når styresystemet kommer på gaden.

Det sker alt sammen for at friste forbrugerne til at købe allerede før jul.

Optaget af batterier

Batteriproblemerne kan også resultere i et dårligere salg. I alt er omkring 10.000 bærbare pc’er berørt af de brandfarlige Sony-batterier.

Det betyder, at salgskanalerne hos pc-giganter som Dell, Toshiba og andre er optaget af udskiftning af batterier, som igen betyder forsinkelser på de normale leverancer.

Et flertal peger således på, at julen er spoleret.

Væksten i salget af pc-bundkort er stærkt aftagende, mener Henry King fra Goldman Sachs. Han nedjusterer væksten med to procentpoint fra 10,8 procent til 8,8 procent.

Også analyseselskabet IDC spår en markant tilbagegang i væksten i årets sidste kvartal, sammenlignet med i fjor.

I Norden købes der ind

I Norden er forbrugerne dog ikke helt så følsomme overfor disse tendenser.

Analysechef Anders Elbak i analysefirmaet IDC Nordic forventer således ikke at salget vil lide under Vista-forsinkelsen.

- Jeg tror ikke, at det vil betyde det store for de nordiske markeder. I Norden har vi faktisk set en stigning i salget de seneste måneder, hvor det især er de bærbare pc’er, der trækker op, mens det går tilbage for de stationære pc’er. Pc-markedet er ikke længere så teknologidrevet, og vi oplever ikke helt de samme udslag, som man gør i eksempelvis USA, siger han.

IDC spår et fald på stationære på ni procent i Danmark i årets sidste kvartal sammenlignet med året før. På markedet for bærbare pc’er forventer selskabet derimod en stigning på næsten 12 procent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere