Skiftedag: YouTube endeligt slugt af Google

It-giganten Google har tirsdag afsluttet indkøbet af videodelingssiden Youtube. Handelen sætter ny rekord for værdien af sider med brugergenereret indhold.

Google offentliggjorde tirsdag at firmaet har afsluttet købet af YouTube, som søgegiganten har betalt 9,6 milliarder kroner for.

Beløbet sætter ny prisrekord for værdien af internetsider med brugergenereret indhold.

Handelen inkluderer de omkring 87 millioner kroner fondsmidler, som Google har stillet til rådighed for YouTube mellem underskrivelsen af købsaftalen i begyndelsen af oktober og afslutningen af købet.

100 millioner klip om dagen

YouTube er vokset eksplosivt I løbet af det sidste år og har været pioner på markedet for videodeling, som gør det muligt for brugerne at vise videoklip for hinanden. Ifølge Youtube selv viser sitet mere end 100 millioner videoklip hver dag.

Imidlertid skyldes sidens popularitet også muligheden for at se en bred vifte af ophavsretsbeskyttede tv-programmer og musikvideoer, som rettighedshaverne kræver kompensation for.

Sætter penge til side til sagsanlæg

Kilder i medieindustrien har i de seneste uger fortalt, at en del af det beløb, som Google nu betaler for YouTube, vil blive brugt til at indgå forlig i potentielt kommende sagsanlæg mod siden.

Imens har både Google og Youtube fortalt, at de er i fuld gang med at indgå aftaler med videoproducenter, som vil give dem muligheder for at få del i overskuddet, når den slags indhold optræder på sitet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S