Allofmp3.com er ulovlig i Rusland

Det omstridte musiksite Allofmp3, der sælger piratkopier af musik fra Rusland, er også ulovligt i hjemlandet, erfarer Computerworld.

Det omstridte musiksite Allofmp3 er ulovligt i Rusland, erfarer Computerworld efter gennemgang af dokumenter om sagen.

Dermed har musikselskaberne en reel mulighed for at retsforfølge Allofmp3 med russisk lovgivning i hånden - en ting, som der ellers har været sået tvivl om.

Faktisk vedtog det russiske parlament allerede i 2004, at distribution via internettet var omfattet af lovgivningen om distribution af ophavsretligt beskyttet materiale, men ændringen trådte først i kraft 1. september i år.

Forbudet faldt på plads i Rusland, efter pladeselskabernes rettighedsorganisation, IFPI, der også førte sagen mod internetudbyderen Tele2, foranledigede en statsadvokat-undersøgelse af Allofmp3.com i Moskva for eventuelle overtrædelser af den russiske lovgivning.

Fogedforbud

Allofmp3 kom i søgelyset herhjemme fornylig, da Fogedretten nedlagde et fogedforbud, der hindrede internetudbyderen Tele2 i at give selskabets kunder adgang til musikstedet Allofmp3.com.

Siden har debatten raset - blandt andet om hvordan internettets globale struktur kan spille sammen med landenes forskellige lovgivninger.

Russisk lovgivning er som udgangspunkt meget striks, når det gælder distribution af ophavsretlig beskyttet musik uden de nødvendige tilladelser.

Indtil juli 2004 var lovgivningen imidlertid meget specifik i forhold til, at distributionen foregår på fysiske medier som cd’er eller dvd’er, hvilket ikke er tilfældet med Allofmp3.com, hvor distributionen foregår elektronisk via internettet.

I juli 2004 gennemførte det russiske parlament den pågældende ændring af lovgivningen, så også distribution via internettet var omfattet.

Fastholder behovet for en fogedretskendelse

Umiddelbart ser Allofmp3's nye status som ulovlig i hjemlandet ikke ud til at få nogle konsekvenser i Danmark.

De danske internetudbydere afventer nemlig, at de – ligesom udbyderen Tele2 – blliver mødt med fogedforbud, før de tager skridt til at blokere for Allofmp3.com.

- Vi kan naturligvis ikke holde øje med alle websteder på internettet og selv tage stilling til, hvad der er rigtigt og forkert, men modtager vi et fogedforbud vil vi naturligvis rette os efter det. Vi har dog ikke modtaget et fogedforbud endnu, siger Kaj Skov, der er teknisk direktør i Danmarks næststørste internetudbyder, Telia Stofa.

Han understreger, at det naturligvis også handler om webstedernes sikkerhed for, at de ikke kan risikere at blive uforvarende lukket.

- I forbindelse med børnepornografi oplevede vi i begyndelsen desværre nogle fejl, hvor websteder blev uretmæssigt blokeret og det skal vi helst ikke opleve igen, siger Kaj Skov.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension