Politiet: Danske pas er blandt verdens sikreste

Det danske EU-pas er ifølge politiet et af de sikreste i verden. At den nyindsatte chip kan aflæses som et radiosignal er stærkt overdrevent. Og så er der alle de andre sikkerhedsfeatures, lyder det fra politiet.

Den nylig opståede tvivl om, hvorvidt det danske er pas er sikkert eller ej, manes kraftigt i jorden af vicerigspolitichef Peter Carpentier fra politiets dataafdeling.

- Hvis et pas er svært at forfalske, så kalder vi det sikkert. Og det nye danske pas er blandt verdens sikreste, siger han.

Passet blev indført som EU-standard i august 2006 med en chip, hvor der er lagret en elektronisk kopi af pasbilledet samt højde, drøjde og alle andre maskinlæsbare linjer.

De seneste dage har der været en heftig mediedebat om, hvorvidt chippen er sikker anordning på grund af, der kunne forekomme aflæsning med en RFID-aflæser samt den rette software til kopiering.

- Man kan ikke aflytte chippen på afstand, som det er blevet nævnt, fordi man skal have adgang til tre linjer i passets maskinlæsbare oplysninger, før man kan få adgang til data på chippen, forklarer Peter Carpentier.

Chippen er kun en del af sikkerheden

Han forklarer, at den omtalte RFID-chips er en sikkerhedsfeature, der indgår som et element i en lang række af sikkerhedstiltag i passet.

- Udover chippen i passet så er der vandmærker, mikroprint, uv-tryk, lasergravering med videre. Alle disse elementer lagt ind for at undgå forfalskninger, hvilket vi heller ikke har haft sager med endnu, forklarer Peter Carpentier.

Han har meget svært ved at forestille sig en situation, hvor man kan kopiere alle passets sikkerhedsfeatures, og samle dem i et nyt pas.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job