Jens Alder vil have samlet TDC-tropperne

Interview: TDC skal genopfindes, så omkostningerne mindskes, og effektiviteten øges. Sådan lyder planen fra Jens Alder efter en måned som administrerende direktør i TDC.

Efter at have læst på opgaven i godt en måned, er den ny administrerende direktør og koncernchef i TDC, Jens Alder, nu klar til også at løse den.

Og planen er klar: Omkostningerne skal ned, effektiviteten skal op.

Første skridt blev taget i dag, hvor TDC meldte ud, at den øverste ledelse i koncernen bliver udvidet med tre medlemmer, når divisionscheferne Kim Frimer, Mads Middelboe og Henriette Fenger Ellekrog indtræder i selskabets øverste ledelse.

Den tæller i dag kun Jens Alder og finansdirektør Hans Munk Nielsen.

- Jeg vil og skal arbejde i teams, for så er jeg sikker på, at jeg har de rette kvaliteter i ledelsen, når debatten kører, forklarer Jens Alder i dag til Computerworld.

Strategien

Den nye ledelse er dog blot et udtryk for den store plan, som Jens Alder har med telegiganten.

- Vi er overbeviste om, at forretningen generelt – og især i Danmark – skal vokse mere og mere sammen på tværs af de forskellige selskaber og divisioner. Og når vi har et ledelsesteam, som tager ansvaret for alle de forskellige divisioner, så har vi også bedre mulighed for at styre TDC i den retning, siger Jens Alder.

Den 49-årige topchef, der er schweizisk-dansk, er uddannet ingeniør i Zürich og har både en baggrund i det franske Alcatel og i Swisscom, som han forlod i januar.

Nu gælder det så TDC, som ifølge Alder står over for en række udfordringer i takt med at konkurrencen på telemarkedet stiger.

- Hvis vi skal overleve på længere sigt, bliver vi nødt til at reducere vores omkostninger. Det har den konsekvens, at vi bliver nødt til at genopfinde og restrukturere firmaet, så vi med mindre arbejdskraft kan gøre det samme, lyder opskriften fra Jens Alder.

TDC er én virksomhed

Helt konkret vil Jens Alder gøre op med det TDC, der i dag består af mange forskellige devisioner, blandt andet TDC Mobil, TDC Totalløsninger og TDC Kabel TV.

- Vi vil rykke mere og mere sammen i Danmark, så vi bare er TDC, for det er også sådan markedet opfatter os, siger han.

Den altoverskyggende udfordring i den kommende tid bliver at mindske omkostningerne i forretningen.

Allerede i begyndelsen af 2006 meldte TDC ud, at antallet af medarbejdere i Danmark skal reduceres med fem til syv procent om året, og der er ikke noget, der tyder på, at Jens Alder har droppet den plan.

Så sent som i dag er der blevet bebudet nedlæggelse af 270 stilllinger i TDCs afdelinger for HR, økonomi og kommunikation.

- Når man er i et marked, hvor priserne falder og falder, skal man ikke sidde og håbe på, at der sker et mirakel. Man skal tværtimod satse på at øge effektiviteten og sænke omkostninger, så man også er finansiel sund i fremtiden, siger Jens Alder.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S