Minister: Fagforbund bør sagsøge i kartelsager

Det er bare om at komme i gang. Sådan lyder beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksens (V) opfordring til fagforeningerne om at lægge sag an mod virksomheder, der indgår i hemmelige jobkarteller.

Kom i gang.

Så kontant lyder meldingen fra beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) til de danske fagforbund, der har medlemmer, som er ramt af de hemmelige jobkarteller.

– Det er det klare udgangspunkt, at man i det fagretlige system eller ved domstolene må rejse en sag, hvis man mener, man er omfattet af en ulovlig aftale. Og her vil jeg så sige til fagforeningerne: Det er da bare med at komme i gang! Hjælp jeres medlemmer med at føre sagerne, lyder det fra ministeren til Computerworld.

Sover i timen

Claus Hjort Frederiksen mener, at fagforeningerne har sovet i timen.

– Det kan da undre mig som minister, at lønmodtagerorganisationerne, der synes, disse aftaler er et stort problem for deres medlemmer, og som altså mener at have klokkeklare eksempler på ulovlige aftaler, ikke selv har villet forsøge at løse problemerne for deres medlemmer noget før, for eksempel ved at køre nogle retssager, siger han.

Uafklarede forhold

Dermed mener han også, at fagforeningerne bærer et stort ansvar for ikke at skabe afklarede forhold for lønmodtagerne.

– Jeg synes, at disse forbund/organisationer selv bærer et stort ansvar for retsløsheden på det her område. Vi mangler jo i den grad domstolenes stillingtagen til disse aftalers mange facetter, slutter han.

Læs mere om jobkartellerne i fredagens trykte udgave af Computerworld: Claus Hjort og fagforeninger i kartel-slagsmål

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S