Ementor lukker og slukker i Danmark

Ementor lukker og slukker i Danmark. Selskabets tre afdelinger er alle blevet solgt, og direktør Carsten Dilling er nu ved at rydde de sidste ting op.

Ementor lukker og slukker i Danmark efter at firmaets tre afdelinger i dag er solgt fra for i alt 107 millioner norske kroner.

Det fortæller administrerende direktør Carsten Dilling.

Køberne er IBM, som køber hele firmaets SAP-afdeling, Consit som køber Ementors Oracle afdeling samt Traen, som overtager Microsoft systemudviklingsafdelingen samt retten til den danske del af Ementor-navnet i en periode.

Handlerne er netop lukket, og indbringer ifølge en fondsbørsmeddelelse i alt 98 millioner danske kroner.

- Det gamle Ementor Danmark er aktivitets og driftsmæssigt afviklet, siger Carsten Dilling, der som den sidste lukker og slukker og forlader koncernen.

Provenuet fra handlerne kommer ifølge direktøren til at falde i etaper.

Meningen med handlerne er at opfylde strategien om at blive nordens største it-produktsalgshus og projekt og serviceforretning, fortæller Carsten Dilling.

- Det er en ret stor kontantindsprøjtning fra koncernen. Det giver et godt grundlag for driftsresultatet både i år og næste år, siger Carsten Dilling.

Med dagens salg af de tre afdelinger er der ikke længere noget tilbage i den danske del af Ementor, fortæller direktøren.

- Disse afdelinger var de sidste i den operationelle del. Oprindeligt var fire afdelinger. To SAP-afdelinger, en Oracle-afdeling og en Microsoft udviklingsafdeling.

Handelerne betyder at 90 medarbejdere i Ementors Microsoft-del overgår til Traen, mens 40 ansatte i SAP-afdelingen overtages af IBM og 16 Oracle-ansatte allerede i løbet af december skal flytte til Albertslund, hvor Consit bor.

Tre handler samtidig

Selv om det kan se sådan ud, understreger Carsten Dilling, at det ikke har handlet om at lave en maksimeret handelsvare for Topnordic/Ementor koncernen.

- Vi har lagt vægt på at lave et godt industrielt match mellem afdelingerne og dem, som skulle overtage dem, siger han.

Han fortæller, at koncernen har optimeret afdelingerne i de sidste to år. Derfor har firmaet lagt vægt på, at afdelingerne fremover kommer i et regi, hvor medarbejderne kan udvikle sig bedst muligt.

- Vi har overvejet om vi skulle sælge det hele samlet. Men så får man nogen gange dårligere værdisætning af transaktionen. Prisen for dette er mere kompleksitet og en opbrydning af den samlede forretning. Men hver især kommer afdelingerne videre rigtigt, siger Dilling.

Direktøren fortæller, at projektet for ham er overstået nu. Hans primære opgave har været at håndtere transaktionerne af afdelingerne.

Dermed bliver det Carsten Dilling som lukker og slukker. Han forlader samtidig Topnordic.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S