Kort nyt fra it-verdenen

Julehandlen på nettet rekord igen i år. NRGi Brednånd skifter navn. Alcatel køber Nortels UMTS-forretning.

Julehandlen på nettet rekord igen i år

E-handelsfonden oplyser, at julehandlen i år lever op til forventningerne. I november 2006 er der således en antallet i salg på 63 procent i forhold til samme periode sidste år.

NRGi Brednånd skifter navn

Selskabet NRGi Bredbånd skifter navn til NRGi Fibernet. Det sker oms en konsekvens af, at bredbåndsbegrebet efter selskabets opfattelse er blevet reduceret til at være ensbetydende med en fast forbindelse, men fibernettet på en anden signalerer fart og mange muligheder.

Alcatel køber Nortels UMTS-forretning

Alcatel-Lucent køber norske Nortels UMTS-forretning for 1,9 milliarder kroner. Med købet får Alcatal 16 nye UMTS-kunder, ligesom op mod hver fjernde af alle UMTS-operatører i verden ifølge selskabet fremover vil være kunde hos Alcatel-Lucent. Med købet skifter 1.700 Nortel-medarbejdere arbejdsgiver.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job