Ofir mister direktør

Portalvirksomheden Ofir.dk mister direktør Michael Kjær, der søger nye græsgange. Navnet på hans efterfølger er endnu ikke offentliggjort.

Den administrerede direktør for portalen Ofir.dk, Michael Kjær, har opsagt sin stilling med udgangen af denne måned.

Opsigelsen kommer efter en håndfuld spændende, men også udfordrende år hos Ofir, hvor internetsatsningen har givet et samlet tab på langt over 150 millioner kroner siden de euforiske dotcom-dage i 2000.

De seneste 12 måneder har Michael Kjær arbejdet på en helt ny strategi for Ofir.

– Den nye vækststrategi for OFiR eksekveres på mandag, og dermed er opgaven tilendebragt for mig. Derfor er det også et passende tidspunkt at give stafetten videre til en ny direktør, der får mulighed for at forme den nye OFiR Portal fremover, siger han.

OFiR.dk tilbyder blandt andet mail, chat, spil og dating til omkring 800.000 unikke brugere hver måned og er et datterselskab i den børsnoterede mediekoncern Søndagsavisen a-s. OFiR.dk er en af Danmarks ældste internetsider og gik online allerede i maj 1996.

Tiden moden

Ifølge Michael Kjær var tiden moden til nye udfordringer, og en ny arbejdsfremtid er allerede ved at tegne sig for den snart forhenværende Ofir-direktør. Fra 1. januar 2007 skal Michael Kjær således drive selvstændig virksomhed og realisere andre projekter.

– Jeg vil blandt andet bruge mine erfaringer i samarbejde med startup-selskaber, som står overfor udfordringer med at søsætte eller vækste produkter og ideer i markedet. Her kan jeg medvirke til at skabe en god, stærk og fremadrettet forretningsplan, siger Michael Kjær.

Efter de mange år hos først TDC og siden Ofir/Søndagsavisen ønsker Michael Kjær nu at bruge sin erfaring i mindre virksomheder.

– Det er specielt arbejdet med Boligportal.dk gennem det sidste halvandens års tid, som for alvor har givet mig lyst til at arbejde med små virksomheder, da jeg finder de innovative miljøer i de mindre virksomheder meget inspirerende og dynamiske, fortæller Michael Kjær.

Forrygende investering

Boligportal.dk ApS blev købt af Søndagsavisen for halvandet år siden. Og i modsætning til internetsatsningerne som helhed, har det lille århusianske selskab været en forrygende investering.

I 2005 skabte de blot 3 ansatte i boligportal.dk ApS et resultat før skat på 1,2 millioner kroner. Ofir-koncernen ejer 50 procent af selskabet.

– Jeg har et godt netværk og en række solide erfaringer inden for internetbranchen generelt, som er opbygget gennem de sidste 10 år hos TDC og OFiR/Søndagsavisen. Dette netværk og erfaringerne mener jeg er værdifulde for startup-selskaberne. Jeg er allerede i dialog med et par spændende virksomheder, fortæller Michael Kjær uden dog at ville løfte sløret for de konkrete planer.

Michael Kjærs afløser som chef for Ofir portalen er i øvrigt fundet, men navnet er endnu ikke offentliggjort. Vedkommende starter i sin nye stilling 2. januar 2007.

Michael Kjærs opsigelse kommer blot 4 måneder efter, at Ofirs daværende koncernchef, Jørgen Wittenkamp, blev fyret og Ofir opdelt i tre selvstændige forretningsområder.

Fyringen blev begrundet med, at Søndagsavisen ønskede hurtigere vækst, og det krævede en mere målrettet organisation. Det blev den tidligere IBM-direktør, Niels Kemal Onat, der overtog posten som administrerende direktør for Ofir-koncernen med det mål at accelerere væksten.

- Visionen er at blive størst og bedst på rubrikmarkedet, sagde Niels Kemal Onat til Computerworld i august. Den vision skal altså nu realiseres uden den ene af de tre direktører.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice