IBM på vej til at overtage Dagrofa-selskab

Dagrofas it-selskab Nord Data bliver outsourcet til IBM. Det skyldes faldende volumen i arbejdsopgaverne hos Nord Data. Alle medarbejdere tilbydes ansættelse hos IBM.

Danmarks største selskaber indenfor henholdvis it-udvikling og dagligvareleverancer, IBM og Dagrofa, har underskrevet en hensigtserklæring om outsourcing af Dagrofa-selskabet Nord Datas opgaver til IBM.

Hensigtserklæringen er blevet udformet, fordi Nord Data de seneste fem år har halveret sine kunders it-omkostninger og samtidigt halveret sin egen omsætning til omkring 100 millioner kroner.

Denne udvikling vil fortsætte ifølge administrerende direktør hos Nord Data, Margrethe Worsøe.

- Vi har ikke volumen i arbejdsopgaverne til at tiltrække de gode medarbejdere mere. Så derfor er hensigtserklæringen fordelagtig, da alle 70 medarbejdere vil blive tilbudt ansættelse hos IBM, siger hun.

En egentlig kontrakt mellem Dagrofa og IBM forventes at blive underskrevet om en måneds tid.

Nord Data bliver på adressen et års tid

Nord Data vil dog fortsætte med at vedligeholde det nuværende arbejde et års tid på adressen i Hillerød.

- Vi overvejer naturligvis, hvordan vi skal passe ind hos IBM - ikke mindst med hensyn til vores kunder, der vil blive tilbudt at fortsætte kontrakten i en IBM-konfiguration. Men de skal naturligvis samtykke før det kan ske, siger Margrethe Worsøe.

Nord Data er 100 procent ejet af Dagrofa. Og de fremtidige it-diskussioner indtil kontraktunderskrivelsen vil blive forhandlet mellem Dagrofa og IBM.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere