Vista ikke brudt igennem hos virksomhederne

Manglende sikkerhedsopdateringer og populære programmer fungerer ikke på Vista, som endnu ikke er blevet den helt store sællert hos virksomhederne. Microsoft siger, at det sker efter lanceringen til privatkunder i slutningen af januar.

Softwaregiganten Microsofts længe ventede styresystem Vista har en måned efter lanceringen problemer med at blive blåstemplet hos virksomhederne. Det skriver computerworld.com.

Virksomhederne, der indtil videre er de eneste kunder til Vista, vil ikke umiddelbart erstatte Microsofts tidligere styresystem XP af flere grunde.

Computerworld.com fremhæver først og fremmest manglende sikkerhedsopdateringer som et væsentligt problem for virksomhedernes lyst til at skifte til Vista. .

Eksempelvis virker den sikkerhedsopdatering, som Microsoft sendte ud tirsdag den 12. december vedrørende phising-filteret på Internet Explorer 7, ikke på Vista.

Også det udbredte mail- og organisationsprogram Lotus Notes spiller endnu ikke sammen med Vista. Producenten af Lotus Notes, IBM, lover dog, at programmet vil kunne køres på Vista-platform henover sommeren 2007.

Nogle af Microsofts egne produkter, såsom SQL Server 2005, er endnu ikke kompatible med Vista. Det vil dog være tilgængeligt efter lanceringen af Vista til privatkunder den 30. januar 2007.

Ifølge Microsofts amerikanske pr-afdeling vil lanceringen til privatkunder betyde, at både sikkerhedsopdateringer og Microsofts egne produkter fungerer på Vista som man kender det fra XP.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis