Nye EU regler kan lamme online-handlen

Foreningen for dansk internethandel, FDIH, frygter at EU-Kommissionens forslag til nye regler kan skræmme danske e-handelsvirksomheder fra at sælge til udlandet.

EU-Kommissionen lægger i et nyt regelforslag op til, at et dansk firma, der sælger varer eller tjenesteydelser til forbrugere i EU, ikke længere kan være sikker på, at handlen reguleres efter danske regler.

I stedet vil virksomheden skulle sætte sig ind i regler i op til 27 forskellige medlemslande eller måske bare afholde sig fra at sælge til kunder uden for Danmark. Det skriver Foreningen for dansk internethandel, FDIH, i en pressemeddelelse.

Ryst posen

FDIH's formand, Claus Hjorting og direktør Morten Kamper opfordrer EU og nationale politikere til at se nærmere på forslaget, kendt som Rome 1, inden det præsenteres for EU parlamentet i denne uge.

Forslaget kan komplicere indgåelse af aftaler og potentielt ændre på en række etablerede principper for handel med virksomheder i andre lande.

Ifølge FDIH betyder det nye forslag, at en dansk virksomhed, der sælger produkter til en forbruger i Spanien efter danske regler fremover, hvis der opstår en tvist, vil skulle leve op til de spanske forbrugerregler.

Spansk domstol

En eventuel retssag med kunden vil så skulle behandles af en spansk domstol på spansk. En tilsvarende situation vil gælde i alle EU-lande, den danske virksomhed har modtaget ordrer fra.

Hvis mindre og mellemstore virksomheder, der sælger online, finder de nye regler for stor en mundfuld at efterleve, er frygten, at de simpelthen vil fravælge at sælge til forbrugere i andre EU lande.

Skulle det ske, strider forslaget mod Kommissionens ambitioner om netop at skabe økonomiske vækst og stimulere handel på tværs af EU's landegrænser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S