Danmarks største energi- og telekoncern, Norlys, er kommet ud af det seneste år med et bragende underskud.
Selskabet har netop offentliggjort sit årsregnskab for 2025, og selv om omsætningen voksede med 14 procent til 16,1 milliarder kroner, er bundlinjen blodrød.
Således lander årets resultat for 2025 før skat på minus 1,1 milliarder kroner. Til sammenligning kom Norlys ud af 2024 med et underskud på 11 millioner kroner.
Store integrationsomkostninger
De seneste år har selskabet blandt andet opkøbt Telia Danmark og fiberselskabet Ewii, og i årsrapporten tilskriver Norlys underskuddet store, planlagte integrationsomkostninger.
”Den primære årsag til den negative udvikling var stigende afskrivninger grundet vores kontinuerligt høje investeringer, et helt års integrationsomkostninger, lavere resultat fra Eurowind Energy og lavere afkast af kapitalforvaltningen,” skriver Norlys.
De mange opkøb har skabt et komplekst systemlandskab, og i 2025 har selskabet derfor afsluttet en omfattende systemomlægning af internet- og tv-kunder, der er blevet flyttet fra flere systemer til en samlet platform.
Målet er, skriver Norlys, at sikre en bedre og mere smidig kundeoplevelse.
Negativ kundeoplevelse
I den forbindelse påpeger Norlys dog, at det har haft en negativ påvirkning på kundeoplevelsen, hvor kunder har været ramt af fejl og forlængede ventetider.
”De seneste migreringer har bidraget med vigtig læring, som har spillet en væsentlig rolle i planlægningen og udførelsen af de igangværende og kommende systemflytninger, som derfor også forløber langt mere gnidningsfrit for både kunder og medarbejdere,” skriver Norlys.
Samtidig oplyser energi- og telekoncernen også, at den har valgt at investere i en ny it-platform, der skal samle afregning, kundehåndtering og produktudvikling i ét samlet system.
Implementeringen af det nye system vil ifølge Norlys finde sted frem mod 2027.
Norlys havde 4.650 ansatte ved udgangen af 2025 og leverer energi, ladestandere, tv og mobiltjenester til 3,5 millioner kunder.