Microsoft overvejede Apple-partnerskab i 2003

Microsoft var i 2003 så presset af Apples iPod, at selskabet overvejede at tilbyde Apple et partnerskab for at komme med på vognen. Samtidig var Microsoft stærkt utilfreds med afspillerne fra sine egne partnere, Dell og Creative.

Microsoft overvejede i 2003 både at sende sin egen iPod-konkurrent på gaden og at tilbyde rivalen Apple en regulær partnerskabs-aftale, skriver IDG News Service.

Oplysningerne er kommet frem i en monopol-retssag, der for tiden løber af stablen i den amerikanske delstat Iowa.

Ifølge oplysningerne var Microsoft i 2003 meget utilfreds med de Windows-baserede musik-afspillere på markedet, som blandt andet var produceret af Dell og Creative.

Virkelig forfærdelig

I en e-mail-korrespondance mellem Microsofts Vista-udviklingschef Jim Allchin og selskabets medie-direktør, Amir Majidmehr, bliver funktionaliteten med Microsoft-software på en Creative-afspiller for eksempel betegnet som "virkelig forfærdelig".

Microsoft har haft partner-samarbejde om MP3-musikafspillere siden 2000 - et år før Apple for alvor kom i gang med iPod, som nærmest øjeblikkeligt overtog markedet.

I mail-korrespondancen skriver Amir Majidmehr, at Microsoft overvejede dels at tilbyde partnere forskellige incitamenter i form af penge, teknisk support og andet, hvis de forbedrede deres produkter.

Hvis ikke parterne kunne finde ud af dette, må "vi smøge ærmerne op og udvikle vores egen afspiller", skrev han.

Allchin svarede, at han burde "tale med Jobs (Apple-direkte Steve Jobs. Red.) og åbne en dialog om support af iPod. Hvis ikke noget ændrer sig, vil iPodden drive folk væk fra Windows Media Player", lød det fra Microsoft-bossen.

Microsoft præsenterede efterfølgende sin egen musikafspiller, Zune. Salget ligger dog fortsat langt under Apples salg af iPod.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics