Kinas regering: Mere kontrol af internettet

Den kinesiske præsident Hu Jintao vil have skærpet kontrollen af det vildt voksende internet i Kina. "Vi skal fremme civilisationen på nettet", lyder det.

Den kinesiske præsident og formand for det kommunistiske parti, Hu intao, vil have renset internettet, lyder det fra kinesiske nyheds-bureauer.

Det sker, efter den kinesiske top fornylig har kigget nærmere på den voldsomt eksplodernede interesse for internettet i Kina, der ved udgangen af 2006 havde angiveligt 137 millioner internet-brugere.

Ifølge Hu Jintao er den kinesiske regering opsat på at finde veje til at opretholde en vis kontrol over de kinesiske net-brugere, der ofte er mere interesserede i net-spil, underholdning og nyheder end i marxistiske lektioner, som Reuters skriver.

Mere kontrol

Det kommunistiske parti vil derfor nu slå et slag for at skærpe "administrationen og udviklingen" af Kinas internet-kultur, meddeler Hu Jintao ifølge det kinesiske nyhedsbureau Xinhua.

- Vi må fremme civiliseret brug af internettet og rense internet-miljøet, lyder det fra den kinesiske præsident.
Langt de fleste af de kinesiske internetbrugere har ingen adgang til udenlandske sites med politiske mener og kritiske holdninger til det kinesiske kommunist-parti, skriver Reuters.

Alligevel smutter mange ting igennem filteret - ikke mindst via chatrooms og blogs.

Hu Jintao understreger, at de kinesiske myndigheder skal skærpe kontrollen, selv om Kina samtidig bestræber sig på for alvor at udløse det store økonomiske potentiale, der også er i nettet.

- Vi skal sikre, at en hånd tager fat om udvikling, mens den anden tager fat om administrationen, lød meldingen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S