Netgroup: Omsætningen skal tredobles

Den danske hostingvirksomhed Netgroup skal med en ny direktør i spidsen tredoble omsætningen til 50 millioner kroner inden udgangen af 2009. Sidste år begyndte godt med 40 procents vækst i omsætningen.

Med en forhenværende IBM-chef i spidsen er hostingselskabet Netgroup i fuld gang med at gennemføre en ambitiøs vækstplan.

Omsætningen skal øges fra sidste års 20 millioner kroner til 50 millioner i 2009. Samtidig skal antallet af medarbejdere udvides fra 12 til 30 i 2009.

- Om en uges tid åbner vi vores andet datacenter, der får plads til omkring 3.000 servere. Dermed mere end fordobler vi vores kapacitet, fortæller Jesper Dyhr, administrerende direktør, Netgroup.

Jesper Dyhr er forholdsvis nyansat og i øvrigt selv en del af planen.

Han kom til Netgroup efter 13 år hos IBM, hvor han senest havde ansvar for IBM’s salg af Lotus Software.

Tredoble omsætning

Det nye datacenter til et tocifret millionbeløb er en vigtig komponent i Netgroups vækstambitioner frem mod 2009.

- Vores forretning består i al væsentlighed af to ting. For det første hosting- og backup-ydelser og for det andet IP-trafik og fiberforbindelser, hvor sidstnævnte er i stærk vækst, og nu er oppe på at udgøre 40 procent af vores samlede omsætning, siger Jesper Dyhr.

Alene siden sidste sommer har Netgroup fordoblet IP-trafikken og i øvrigt også opgraderet selskabets eget backbone - det vil sige det interne netværk mellem datacentrene, til den nyeste fiberteknologi.

- Derudover har vi investeret i backup-teknologi, så vi fremover også kan tilbyde eksterne kunder at købe remote backup hos os, siger Jesper Dyhr.

Endelig har Netgroup købt en fuldfed IBM SAN-løsning i form af Tivoli Storage Manager til at holde styr på kundernes lagrede data.

Omtumlet tilværelse

Netgroup har levet en omtumlet tilværelse, siden virksomheden blev etableret i 1997.

Begyndelsen var god, men i 2004 gik datacenter-selskabet konkurs efter en fejlslagen millionsatsning på at udvikle nye betalingssystemer.

Bare et halvt år efter konkursen havde Netgroup på ny stærk medvind og et overskud i millionklassen, efter at aktiviteterne var blevet flyttet over i et nyt selskab.

For et års tiden besluttede bestyrelsen, at det var tid til at ryste posen og den ambitiøse vækstplan blev udtænkt.

Netgroup er kommet godt ud af startblokkene. Spørgsmålet er så, om selskabet kan holde momentum de næste par år.

Ifølge direktøren er forventningerne til indeværende år mindst 30 procents vækst i såvel omsætning som indtjening.

Jesper Dyhr understreger, at tallene er foreløbige, fordi regnskabet ikke er endelig godkendt af revisionen.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S