Dansk online-trykkeri puster nyt liv i PDF'er på nettet

Edison-nomineret: Iværksættervirksomheden Zmag giver nyt liv til ellers kedelige PDF-versioner af tryksager på nettet. Et år efter etableringen har Zmag rundet 250 kunder, sælger produkter for en million kroner om måneden og har åbnet salgskontorer i London, Berlin og Oslo.

Enkelhed er et nøgleord for iværksættervirksomheden Zmag, som det sidste år har været på banen med et produkt, der kan puste nyt liv i PDF-versioner af tryksager på nettet.

Ideen til produktet stammer fra utallige dårlige oplevelser på nettet, hvor tilbudsaviser, kataloger, magasiner, årsrapporter og lignende ofte blot bliver lagt ud i en PDF-version.

- Det giver sandt for dyden ikke store læseoplevelser, og mange virksomheder var af den grund helt holdt op med at udgive tryksagerne på nettet, siger Jens Karstoft, administrerende direktør og medstifter af Zmag.

- Så vi bestemte os for at udvikle et brugervenligt og letlæseligt format, fortsætter han.

CMS under glittet overflade

Resultatet blev Zmags eKatalog, der kort fortalt kan forvandle ellers kedelige PDF-versioner af tryksager til interaktive præsentationer.

eKatalog er baseret på en simpel platform i Flash, hvor kunden selv kan tilføje links, lyd, film, arkivfunktion, indkøbskurv, huskeseddel og lignende til online-udgaven af tryksagen.

- Derudover gemmer der sig nedenunder den glittede overflade et Content Management System (CMS), som også giver kunden mulighed for at trække data om læsernes adfærdsmønstre ud, siger Jens Karstoft.

Baseret på åbne standarder

Dataene er placeret i et statistikmodul, som eksempelvis afslører, hvor lang tid læseren bruger på publikationen, hvilke emner de finder mest spændende, og hvilke ord de søger på.

Derudover kan eKataloget kommunikere med eksempelvis kundens lagerhåndteringssystemer, CRM-systemer eller webbutikker via Zmags Application Programming Interface (API).

Det giver tredjeparts udviklere mulighed for at integrere eKataloget i deres applikationer eller websites.

- Brugere gider ikke en masse forskellige produkter, derfor har brug af åbne standarder og API’et været meget vigtigt for os lige fra begyndelsen. Det betyder i praksis, at det kan være helt skjult, at eKatologet ikke er udviklet lokalt, men at der blot er en knap i kundens eget CRM-system, som hedder eKatalog, siger Jens Karstoft.

Produktet bliver blandt andet brugt af en række detailkæder, rejsebureauer, bladhuse og engrosvirksomheder.

Omsætter for en million kroner om måneden

Jens Karstoft lægger langt fra skjul på, at han ikke opfatter eKataloget som verdens mest originale it-produkt baseret på tunge forskningsresultater og langhåret udvikling.

Derimod lægger han vægt på, at der er tale om et produkt, der præcist rammer det, markedet efterspørger.

- Mange dygtige iværksættere har store planer og udvikler produkter, som de forventer at tjene penge på om fem-seks år. Sådan er det ikke med os. Vi fik en idé og etablerede virksomheden. Et år efter omsætter vi for en million kroner om måneden og tjener penge, siger Jens Karstoft.

Selskabet har i dag 25 medarbejdere, over 250 kunder, salgskontorer i Norge, England og Tyskland samt forhandlere i otte lande.

Ambitionerne er skyhøje: Zmag vil være verdens største leverandør af værktøjer til online udgivelser. Et marked som ifølge Zmag omfatter 100.000 kunder på verdensplan.

- Det lyder måske vanvittigt ambitiøst, men vi vokser voldsomt i øjeblikket uden at have hentet som meget som én krone fra eksterne investorer. Vi begyndte med 125.000 kroner for et år siden, men det er klart, at vi har brug for større muskler, når vi effektivt skal bryde igennem internationalt, siger han.

Zmag var blandt de 10 danske it-iværksættere, som kvalificerede sig til finalen om Edison-prisen 2007. Computerworld præsenterer i den kommende tid alle de nominerede selskaber og deres produkter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job