Michael Dell klar med redningsplan for Dell

Væk med bureaukratiet, væk med bonusordninger, ind med nye produkter. Sådan lyder Michael Dells opskrift på at få Dell Computers tilbage i sporet igen, efter han onsdag genindtrådte som selskabets topchef.

Artikel top billede

Nedskæringer, mindre omkostninger. Og en chef, der bliver siddende i mange år.

Sådan lyder opskriften på at bringe en problem-ramt kæmpe-virksomhed ud af krisen, hvis man spørger Michael Dell, der i sidste uge kom tilbage som administrerende direktør i Dell Computers, efter den hidtidige chef, Kevin Rollins, blev fyret. Det skriver International Herald Tribune.

I en e-mail til Dells medarbejdere skriver han, at Dell Computers ophæver samtlige bonusordninger i 2006, ligesom antallet af direktører, der referer direkte til Michael Dell, skal beskæres til 12 fra mere end 20 i dag.

- Vi har fantastiske folk, men vi har også en ny fjende, nemlig bureaukrati. Og det koster penge og tempo, lyder det fra Michael Dell.

Ind på nye markeder

Han har nu flyttet den hidtidige Europa-chef, Paul Bell, over som øverste Dell-boss for hele det amerikanske kontinent, der står for to tredjedele af Dells samlede omsætning.

Samtidig vil Dell ikke ansætte en driftsdirektør - en COO - ligesom produktudviklingen skal sættes op i tempo, og Dell i den kommende tid skal ind på nye markeder.

Ifølge Michael Dell endte Dell Computers året med "store anstrengelser, men ingen store resultater", hvilket han i mailen betegner som både skuffende og uacceptabelt.

Han skriver også, at han forventer at blive siddende som øverste chef i de næste mange år.

Krisen i Dell Computers begyndte på mange måder, da Michael Dell for et par år siden trak sig tilbage og overlod topposten i selskabet til hans højre hånd Kevin Rollins.

Siden har selskabet mistet sin position som verdens største computer-producent, indtjeningen er faldet, og selskabet er blevet hvirvlet ind i en sag om bogførings-fusk.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura