Europæiske telefonselskaber pønser på samarbejde

Når alverdens mobilselskaber i næste uge mødes til 3GSM-konferencen i Barcelona, vil de diskutere, hvordan de kan samarbejde om at promovere nye reklame-muligheder til mobiltelefoner.

De store mobilselskaber mødes i næste uge til 3GSM-verdenskonferencen i Barcelona, og på programmet vil blandt andet være en diskussion om, hvordan de kan samarbejde om at promovere nye reklame-muligheder til mobiltelefoner.

- Der er behov for at samarbejde om reklamer til mobiler og skabe et fælles udgangspunkt til ting som reklamepriser og udformningen af reklamerne, siger en talsmand fra Vodafone.

– Reklamer til mobiltelefoner er en ny udvikling, som kræver samtaler på tværs af industrien, hvilket muligvis er på dagsordnen i næste uge.

Vodafone har dog ingen planer om at samarbejde med andre udbydere for at udvikle en søgemaskine til mobiltelefoner, der skal konkurrere med Google og Yahoo – et rygte der svirrer i den engelske presse.

The Sunday Telegraph citerer kilder fra industrien, som siger at flere store, europæiske mobilselskaber, inklusive Vodafone, T-Mobile, France Télécom og Telefónica Móviles, har planer om at afholde møder i Barcelona om at udvikle deres egne søgemaskine.

- Vi har ikke hørt om et sådant møde, og vi har ingen planer om at udvikle en søgemaskine, siger talsmanden fra Vodafone.

Oversat af Ditte Thøgersen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS