FBI kan ikke finde forsvundne bærbare

Det amerikanske forbundspoliti, FBI, har mistet omkring fire bærbare computere om måneden i fire år. FBI aner ikke, hvilke data, der har været på de mistede computere, men sikkert er det, at de har indeholdt programmer fra centrale efterforsknings-afdelinger.

Det amerikanske forbundspoliti, FBI, har mistet 160 bærbare computere på mindre end fire år, som organisationen simpelthen ikke kan finde, viser en ny undersøgelse.

Det betyder, at FBI gennemsnitligt har mistet næsten fire bærbare computere om måneden til ukendte gerningsmænd, der kan boltre sig med forskelligt materiale på de pågældende maskiner.

Det er dog usikkert, hvad gerningsmændene har fået adgang til, for i mange af tilfældende aner FBI ikke, hvad der har været på de forsvundne computere.

Sikkert er det dog, at 10 af de mistede bærbare har haft fortrolige eller følsomme oplysninger liggende på harddisken.

FBI ved blot ikke, hvad det konkrete dataindhold har været, men kan se, at der på en af maskinerne - der blev stjålet i Boston, USA - lå hele det software-program, som FBI anvender til at trykke FBI-identifikations-skilte til agenterne.

Andre programmer på de mistede computere tilhører FBI's terror-afdeling og efterretnings-tjeneste.

Med den manglende kendskab til det nøjagtige indhold er det helt umuligt for FBI at bedømme, hvor meget det har skadet organisationens arbejde eller den nationale sikkerhed, at de pågældende bærbare nu er væk.

Det går skidt - men bedre

FBI kan dog glæde sig over, at det faktisk går fremad med organisationens bestræbelser på at holde fast på de bærbare.

Tidligere undersøgelser har nemlig vist, at FBI i tidligere år har mistet mere end 11 bærbare computere om måneden.

Gennemgangen af FBI's håndtering af fysiske apparater viser desuden, at FBI i de seneste fire år har mistet 160 våben inklusive 10 haglgeværer, seks maskinpistoler og otte rifler. Mange af dem er blevet stjålet fra FBI-biler.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S