IBM overhaler Intel i chip-kapløb

Med en ny kombination af silicium og metaller forsøger IBM at rykke fra alle konkurrenter på chipmarkedet. Ærkerivalen Intel tager udfordringen op.

IBM har taget et kæmpeskridt i kapløbet om at lave hurtigere og mindre chips. Hemmeligheden er en helt særlig kombination af silicium og en sjælden sammensætning af metaller.

Intel har straks svaret igen på udfordringen ved at annoncere en investering på mellem 5,5 og 8,5 milliarder kroner i en chip-fabrik i New Mexico. Her skal der laves processorer, som benytter næsten identisk teknologi.

Miksturen skal isolere

Begge virksomheder annoncerede i januar, at de havde fundet de nødvendige materialer til at producere "high-k metal gate" transistorer.

De særlige materialer isolerer efter sigende bedre end almindelig silicium-dioxid, hvilket er vigtigt, fordi designerne hele tiden prøver at få plads til flere og flere transistorer på mindre og mindre processorer.

Isolationen er afgørende, fordi elektricitet har det med at afgive varme fra ledninger, der er pakket tæt sammen, hvilket gør dem ineffektive.

Indtil videre vil ingen af virksomhederne afsløre nøjagtig hvilke materialer, der indgår i den nye sammensætning, men forskere fra IBM sagde i mandags, at de bruger deres Blue Gene-supercomputer til at afprøve 50 kombinationer af blandt andet hafnium-dioxid og silicium.

IBM planlægger at bruge de nye materialer til at bygge chips med i 2008.

”Det nye materiale ser godt ud i teorien, men det skal jo også virke godt i praksis. Derfor må vores ingeniører lave simulationer af forskellige sammensætninger for at undgå overraskelser, når det bliver alvor,” siger Alessandro Curioni, ekspert i supercomputere ved IBMs forskningslaboratorium i Zürich.

Fra 700 år til 250 dage

Alessandro Curioni var en af de tre forfattere som offentliggjorde de nye resultater i en artikel udgivet i januarnummeret af tidsskriftet Physical Review Letters.

”Forskerholdet bruger nye algoritmer og en Blue Gene/L supercomputer med 4.096 processorer for at få bugt med tallene. Det tager cirka fem dage for programmet at køre simulationen hvor hver kombination af ingredienser," siger Alessandro Curioni.

"Simulationen afprøver de individuelle partiklers indvirkning på hinanden for de 600 atomer i hver model. Hvis forskerne havde brugt en almindelig pc, ville forsøget tage 700 år, i modsætning til de 250 dage det tager på supercomputeren,” siger han.

På trods af IBMs fordel insisterer Intel på at kunne nå ud på markedet først med chips, der bruger firmaets egne "high-k metal gate" transistorer.

Intel har planer om at bruge teknologien i en familie af 45-nanometer chips der efter planen bliver frigivet senere i 2007.

”Tilsammen er disse fremskridt de største der er hændt udviklingen af transistor-design i 40 år,” siger Intel.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos