Tidligere sikkerheds-toprådgiver sigtet for bedrageri

Tidligere top-jurist for McAfee, Kent Roberts, er blevet sigtet for fup med aktie-optioner. Angiveligt har han selv scoret kassen på at bagud-datere optionerne.

Den tidligere toprådgiver for sikkerhedsselskabet McAfee, Kent Roberts, er blevet sigtet for bedrageri for mandens rolle i selskabets omfattende brug af bagud-dateringer af aktieoptioner til mere lukrative daterings-tidspunkter, skriver Financial Times.

Kent Roberts er sigtet for at have baguddateret egne aktieoptioner og på den måde at have scoret en betydelig gevinst. Fremgangsmåden har også været anvendt i tildelingen af optioner til en stribe andre McAfee-medarbejdere.

I yderste tilfælde risikerer han 20 års fængsel og en bøde på halvanden million kroner, skriver Financial Times.
Mange sager
Sigtelsen er blot den seneste i en lang stribe sager, der har set dagens lys, siden det amerikanske finanstilsyn, SEC, sidste år iværksatte en undersøgelse af amerikanske teknologiselskabers praksis med at bagud-datere aktie-optioner.

Efterforskningen har afsløret kritisable fremgangsmåder hos en lang række prominente selskaber, hvor af mange har nedjusteret deres resultater med bagud-virkende kraft, ligesom flere topchefer har mistet deres job på grund af skandalen.
Skandalerne om bagud-daterede aktieoptioner involverer en stribe af de største amerikanske it-selskaber som eksempelvis Apple, Nvidia og CA.

Sagen har allerede kostet flere topchefer jobbet.

Comverse har tidligere bidraget til skandalen, da selskabets topchef, Jacob "Kobi" Alexander, stak af og blev efterlyst af FBI.

Han blev dernæst fundet i Namibia i Afrika, efter han var blevet sporet til blandt andet Israel og Sri Lanka.

Tilsammen har Jacob Alexander, tidligere finansdirektør David Kreinberg og tidligere toprådgiver William Sorin angiveligt scoret godt 50 millioner kroner ved at ændre udstedelses-datoerne på en stribe aktieoptioner udstedt mellem 1998 og 2001 til datoer, hvor aktien blev handlet til en lavere pris.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo