Sun udgiver Java Enterprise System 5.0

Sun Microsystems har udgivet en ny version af dets abonnementsbaserede Java Enterprise System (Java ES) til virksomheder. Den nye løsning har til hensigt at være mere fleksibel.

Sun afslørede Java ES 5.0 i torsdags, den første store udgivelse af sin slags siden oktober 2005. Løsningen samler Suns infrastruktur-software, støtte og oplæring i ét produkt og er møntet på virksomheder, der er interesserede i at købe producentens middleware lidt efter lidt. Java ES kan også fås som selvstændige software sæt, der bedst er kendt under samlebetegnelsen Java System Suites.

"Java ES 5.0 fortsætter meget af det, vi startede for snart fire år siden," siger Jim McHugh, vicedirektør for software-infrastruktur hos Sun. I 2003, introducerede producenten det der senere blev til Java ES, som Project Orion, for at få kunder til at vælge en integreret middleware løsning.

Brugere kan starte med at købe Java ES 5.0 basispakken for cirka 566 kroner per medarbejder om året. Basispakken indeholder Suns applikation, portal og Web-servere. Virksomheder kan så senere vælge at tilføje abonnement på Suns Java System Identity Manager eller dets Java Composite Application Platform Suite (Java CAPS). Hvis man tilføjer identitetsadministrationen ender den årlige pris per medarbejder på cirka 792 kroner og stiger til cirka 1.132 kroner, hvis Java CAPS også bliver tilføjet.

Sun betragtes som den primære middleware-konkurrent til IBM med dets WebSphere tilbud.

"IBM har den samme bredde i software, som vi tilbyder, men vi foretog vores produktintegration for tre år siden,” siger Jim McHug. ”Hvis Oracle fortsætter integrationen af sin Fusion middleware, bliver det også med tiden en mere markant konkurrent til Sun,” tilføjede han.

Sun har snart mere end 1,3 million abonnementer på Java ES, hvilket er en stigning i forhold til i oktober 2005, hvor antallet af abonnenter lå på lidt under en million.

”Da Sun udgav Java ES 4.0 i 2005, var vores primære fokus at udvidede støtten til styresystemer fra Microsoft og Hewlett-Packard. Udover Windows og HP-UX, støtter Java ES Suns Solaris og Red Hats Enterprise Linux. Sun overvejer fortsat om Java ES også burde understøtte andre førende Linux-distributioner,” siger Jim McHugh, som oplever en efterspørgsel på mere til Linux fra de europæiske brugere.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S