Store it-virksomheder sender e-fakturaer på papir

Større virksomheder, også inden for it-branchen, foretrækker stadig papiret, når de sender regninger. Det giver besvær for offentlige myndigheder.

Det er ikke kun de små og mellemstore virksomheder, der foretrækker papiret, når de sender regninger til det offentlige.

Både Ballerup Kommune og IT- og Telestyrelsen er overrasket over, hvor mange af de store virksomheders regninger, der har været en tur gennem scanneren.

Det er de såkaldte Læs Ind-bureauer, der har opgaven med at modtage papirregninger og omdanne dem til elektroniske fakturaer.

"Der er store it-virksomheder, der benytter Læs Ind i stor, stor stil. Den gamle historie om smedens hest og skomagerens børn holder stadigvæk. Det er utroligt," siger Poul Nielsen, leder af bogholderiet i Ballerup Kommune.

Han har oplevet problemer med kvaliteten af de scannede fakturaer og håber derfor, at virksomhederne efterhånden vil sende regningerne fuldt elektronisk.

Skyldes skift af ERP-system

SAS Institute er en af de it-virksomheder, der indtil nu har sendt regninger på papir. Det skyldes dog, at virksomheden ikke ville lave ændringer i deres gamle Concorde XAL-system, da de snart skifter til Dynamics Ax.

Der er flere muligheder for at benytte diverse tast-selv-tjenester på nettet, men det har slet ikke været inde i overvejelserne hos SAS Institute.

"Det har vi for mange fakturaer til," siger Per Damgaard, it-medarbejder hos SAS Institute.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S