Artikel top billede

Ny innovationschef skal sparke gang i jysk teknologi

Andy Drysdale er ansat som projektleder og fundraiser på to store it-projekter med base i Århus-området. Håbet er at samle 200 millioner kroner til de to projekter.

Flere it-megaprojekter til Midtjylland.

Der er forventninger til Andy Drysdale, der 1. april begynder i jobbet som projektleder og fundraiser for to ambitiøse it-satsninger.

Målet er at skabe et samarbejde mellem forskere og erhvervsliv, der kan skabe nye digitale livsstilsprodukter og produkter, der kan udnytte mulighederne i det kommende europæiske positioneringssystem, Galileo.

"Det er ikke nok med små projekter, hvis vi for alvor skal skabe vækst. Der skal masser af kød på," siger Andy Drysdale, der får en titel som innovationschef.

Budget på over 200 millioner

De to projekter får samlet et budget på over 200 millioner kroner.

Andy Drysdales opgave bliver både at skaffe nogle af de mange penge og at koordinere arbejdet, hvor en længere række forskere og virksomheder har forskellige opgaver.

Ideen om to megaprojekter i Jylland er skabt af en tænketank med direktør Carsten Jørgensen fra Terma Space i spidsen.

Andy Drysdale har i 20 år arbejdet med en lang række mindre projekter inden for energiområdet, blandt andet om intelligente komponenter.

Hans stilling bliver betalt af Region Midtjylland, Århus Kommune og Alexandra Instituttet i fællesskab.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere