Onlinetjenester kriminaliseres i nyt EU-forslag

Softwarevirksomheder risikerer bøder og fængselsstraf, hvis et nyt EU-direktiv om beskyttelse af ophavsret vedtages.

Computerworld News Service: It-virksomheder risikerer at få en bøde eller ende med en fængselsstraf, hvis et nyt forslag til et nyt EU-direktiv vedtages.

Lovforslaget skal beskytte ophavsretten og vil kriminalisere programmer og online-tjenester, der bliver brugt til at distribuere ulovligt kopieret materiale som musik eller film.

Det fremgår af et direktivudkast fra EU-kommissionen, der ser ud til at have opbakning i parlamentet.

Teknologien kriminaliseres

Direktivet ændrer fokus fra slutbrugerne til den teknologi, der bruges.

Det inkluderer internetudbydere, mobiloperatører, chatprogrammer samt video og musikdelingstjenester som eksempelvis Youtube.

Direktivforslaget har skabt røre i branchen og samlet rivaler i it-brancen mod forslaget.

Ødelægger innovationslysten

Det der bekymrer dem mest ved direktivet er, at det nu bliver kriminelt at gøre det muligt at bryde ophavsretslovgivingen

Softwarebranchen er særligt utilifreds med at EU ser ud til at vil beholde et afsnit i direktivet, der gør software ulovligt, hvis det indeholder incitamenter til at bryde ophavsretten.

”Vi er skuffede over at den relevante parlamentskomite har besluttet at beholde incitament-afsnitt,” siger Francisco Mingorance fra Business Software Alliance.

”Det er en alvorlig trussel mod hele it-branchen. Det vil degradere softwaredesignernes muligheder for at bevæge sig på markedet,” siger analytiker Ante Wessels fra Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) og fortsætter:

”Det kriminaliserer innovation.”

Parlamentskomiteen har valgt at holde private brugeres brud op ophavsretten ude af direktivet. Direktivet er rettet mod dem der misbruger ophavsretten i kommercielt øjemed.

Oversat af Christian Carlsen

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse