Århusianske Dynamicweb køber rivalen Synkron

Den århusianske CMS-leverandør Dynamicweb Software køber konkurrenten Synkron for et to-cifret millionbeløb. Med købet skabes en stor-spiller på det danske CMS-marked med 80 ansatte og en omsætning på 50 millioner kroner.

Den århusianske CMS-producent Dynamicweb Software køber konkurrenten Synkron for et to-cifret millionbeløb og bliver dermed en af de største CMS-leverandører herhjemme.

Hovedaktionærer i Synkron er Dansk Kapitalanlæg, Dansk Erhvervsinvestering og Vækstfonden, der sammen med de tre stiftere mener, at tiden har været gunstig for et salg.

Med opkøbet får Dynamicweb en samlet medarbejderstab på omkring 80 ansatte og en forventet omsætning på mere end 50 millioner kroner om året.

Købet af Synkron kommer samtidig med, at selskabet er i færd med at geare op på medarbejdersiden som følge af etablering af datterselskaber i Sverige og salgsaftaler i Norge, England og Portugal.

Det er hensigten, at Synkron-opkøbet skal ruste Dynamicweb yderligere til de omfattende ekspansion-planer, som selskabet har arbejdet efter siden etableringen i 1999.

Beer fratræder som topchef

Opkøbet af Synkron betyder samtidig, at Dynamicweb-direktør og medstifter, Christian Beer, fratræder sin stilling som administrerende direktør.

I stedet tiltræder den hidtidige Synkron-direktør, Poul Henrik Søjberg, som øverste chef, mens Dynamicweb-stifterne Christian Beer og Nicolai Pedersen i stedet vil fokusere på udviklingsopgaver.

De tre kommer samtidig til at udgøre direktionen i Dynamicweb.

Samtidig overtager Dynamicweb med købet Synkrons 700 kunder, hvilket bringer Dynamicwebs samlede kundekartotek op på 3.000 kunder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere