EU vil skrotte medlemslandes dyre patent-systemer

EU lancerer en samlet patentstrategi, der skal gøre op med flere årtiers inkonsistens mellem medlemslandenes patentlovgivning.

Computerworld News Service: EU-Kommissionen har lanceret den længe ventede patentstrategi.

Den nye strategi opfordrer de nationale regeringer til at gå sammen i denne sag for at fremme innovation.

Målet har gennem de seneste 30 år været at erstatte de nationale patenter med patenter, der er gældende for hele EU.

Det skal være billigere

Det nuværende fragmenterede europæiske system gør det nemlig meget dyrt for opfindere at beskytte deres ideer.

Kommisionen vurderer, at en virksomhed, der ønsker at registrere et patent i 13 af de 27 lande i EU, skal betale 11 gange så meget, som det koster at for at få et tilsvarende patent, der dækker hele USA.

Det er også dyrt at beskytte eller angribe patenter.

Kommissionen anslår, at patent-processen kan koste alt mellem 350.000 kroner og 11 millioner kroner.

Desuden er de nuværende patentprocesser inkonsistente landende imellem. På den måde kan forskellige patentkontorer komme frem til forskellige konklusioner i samme sag.

Det er vigtigt for EU’s deltagelse i den globale konkurrence, at disse problemer bliver løst.

Bred opbakning

EU-kommissær for det indre marked, Charlie McCreevy, stod for to år siden bag en høring med en række patentadvokater, akademikere og virksomheder.

Ud over en lille gruppe, der principielt var imod patenter, var der bred opbakning om at finde frem til en fælles løsning på patentområdet.

Der var også opbakning til at støtte-udkastet til ”European Patent Litigation Agreement” (EPLA) fra EU’s patentkontor i München, som taler for at lave ét samlet system for alle patentansøgninger i EU.

Tidligere i år har McCreevy udtalt, at den mest pragmatiske vej frem vil være at give mandat til at udstede EU patenter. Et flertal i EU parlamenter er imod denne ide. De mener, at den er i strid med konstitutionen hvis EU godkender EPLA.

McCreevy har nu foreslået, at EU baserer patentansøgningprocessen på EPLA med flere retsinstancer placeret rundt omkring i EU og med en central appeldomstol.

Teknologivirksomheder klapper i hænderne

Sammenslutningen af teknologivirksomheder, EICTA, hungrer også efter forandring på patentområdet.

Den tæller medlemmer som Siemens, Nokia, Toshiba og Microsoft og hilser kommissionens forslag om at finde en løsning der er inspireret af EPLA-modellen velkommen.

”Der er behov for forandring på grund af omkostningerne i den nuværende patentansøgningsproces og for at sikre at patenterne er sikre i hele EU,” siger generaldirektør io EICTA.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS