Qualcomm optrapper patentstrid mod Nokia

Qualcomm har anlagt to retssager mod Nokia i USA. Virksomheden mener, at Nokia har forbrudt sig mod fem Qualcomm mobiltelefon-patenter. De to virksomheders eksisterende licensaftaler udløber 9. april.

Computerworld News Service: Qualcomm har bedt retten om at stoppe Nokia i at sælge de mobiler, som gør brug af patenterne.

Samtidig vil Qualcomm have betaling for de telefoner, der allerede er blevet solgt.

En af retsagerne, der er anlagt ved retten i Wisconsin, USA, handler om to patenter, der bruges til at digitalisere tale i mobiltelefoner, inden de bliver sendt fra telefonen.

Den anden retsag er anlagt i Texas og handler om tre patenter der bruges ved downloading af programmer og andet digitalt indhold over GPRS eller EDGE netværk.

Det er to teknologier, der øger overførselshastigheden af pakker i GSM-netværk.

En snestorm af retssager

I sidste måned rejste Nokia sager mod Qualcomm i Holland og Tyskland, fordi virksomheden mener, at den ikke skal licensiere visse patenter fra Qualcomm, idet Nokia allerede betaler for licenserne via den hardware, som virksomheden køber hos underleverandører.

Den retssag var et modsvar til andre patentsager fra Qualcomm mod Nokia.

Qualcomm meddeler, at selskabet har lignende uafgjorte sager i Storbritannien, Frankrig, Tyskland og Kina.

Striden har mest drejet sig om trådløse bredbåndsteknologier som eksempelvis CDMA, men de nyeste sagsanlæg bringer Nokias GSM-telefoner ind i striden.

Qualcomm har tidligere rejst to andre sager om patentbrud mod Nokia i USA. De drejer sig om GSM, GPRS og EDGE telefoner, oplyser virksomheden.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S