Dansk projekt: Udklæk brugbar data fra tekstfiler

Tema: En dansker er sammen med en gruppe spaniere i gang med at udvikle et system, der finder sammenhænge mellem tal i virksomhedens datawarehouse og tekstdokumenter.

Artikel top billede

I en virksomhed falder salgstallet i et bestemt marked, men måske findes forklaringen ikke i ens taldata, men i en e-mail, virksomheden tidligere har modtaget.

Sammen med spanske kolleger har Torben Bach Pedersen fra Center for Dataintensive Systemer på Aalborg Universitet i denne uge fremvist en prototype på et system, der kan finde forklaringer på dataudsving i "bløde" tekstkilder.

Det skete på en international konference for databaser i Tyrkiet, hvor der ifølge Torben Bach Pedersen var stor interesse for at høre om teknologien ved fremvisningen onsdag og torsdag.

Multidimensionelle data

Med OLAP – online analytical processing – kan business intelligence-programmer analysere datawarehouses, hvor data er "bundet til hinanden".

Man arbejder med multidimensionelle data, hvor dimensionerne for eksempel kan være måneder, typer, kunder, produkter og regioner.

Altså kan man finde meget snævre sammenhænge i tallene - men én dimension har manglet.

"Vi ser i virksomhederne, at de har deres datawarehouse og utrolig meget taldata fra regnskaber og så videre. Og så har de en masse tekst-information. Det kan både være fra eksterne kilder og interne dokumenter. Men det er svært at binde data og tekst sammen, så man kan finde sammenhænge på tværs af informationstypen," siger Torben Bach Pedersen.

Sammenhænge mellem aktiekurser og Irak

Prototypen er blevet testet ved at lade programmet hente data for verdens aktiemarkeder. Samtidig har gruppen bag indsat artikler fra erhvervsaviser.

Torben Bach Pedersen og kollegerne har så søgt efter "Iraq" i programmet. Derefter har den fundet de markedsudsving, der ifølge erhvervsaviserne har haft noget med Irak at gøre.

Den søger altså ikke bare efter ordet "Iraq", men også hvor relevant ordet er i sammenhængen.

Den ser blandt andet på, hvilke værdier, som artiklen nævner, og som den kan genkende i data fra datawarehouset.

"Det viser sig, at det traditionelt er det japanske marked, der er mest følsomt over for uro i Irak på grund af Japans olieafhængighed," siger Torben Bach Pedersen.

Derimod var det tyske aktiemarked ikke særligt påvirket, og programmet fandt tekstbidder, der fortalte, at Tyskland fik mindre end to procent af sin olie fra Irak og Kuwait.

Ingen textmining i Danmark endnu

Den dansk/spanske gruppe er ikke den eneste, der arbejder med at grave efter årsager og konsekvenser i tekster og ikke kun i traditionelle datawarehouses.

Ernst Kier er salgschef i det nordiske BI-konsulenthus Platon og fortæller, at især SAS Institute og SPSS arbejder med den relaterede textminingsteknologi.

Ved textmining er teksten en selvstændig datakilde, hvor det måske nok er muligt at finde sammenhænge mellem kurser og tekster, men du kan ikke søge automatisk i alle dimensioner på en gang.

Efterspørgslen er dog stadig efter den traditionelle datamining, og Platon har derfor slet ikke haft nogle textminingsopgaver.

"Der skal først være en businesscase, og derfor er nogle nødt til at løbe forrest. Det er fornuftigt, at universiteter hjælper med at løbe det i gang, og det skal nok blive stort på et tidspunkt," siger Ernst Kier.

Det dansk/spanske system henter for nuværende dokumenter ind i et dokument-warehouse via XML, men planen er på længere sigt, at det kan finde kilder på hele internettet via søgemaskiner.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job