Skandale sender Siemens-chef på gyngende grund

I kølvandet på flere korruptionsskandaler i Siemens er det uvist om direktøren for det hele, Klaus Kleinfeld, får tilbudt en ny kontrakt, når hans nuværende kontrakt udløber til oktober.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Direktøren i Siemens, Tysklands største teknologi-virksomhed, finder onsdag ud af, om han bliver fyret eller ej. Det er undersøgelsen af en mulig bestikkelses-sag, der kan vælte stolen under direktøren.

Bestyrelsen i Siemens skal mødes i München onsdag og beslutte, om direktør Klaus Kleinfeld skal have forlænget sin kontrakt

"Bestyrelsen planlægger at tage en beslutning om Klaus Kleinfelds kontrakt, der udløber med udgangen af september," siger en talsmand for Siemens.

Der er spekulationer om, hvorvidt Kleinfeld vil modtage en et-årig kontrakt eller måske slet ingen, når bestyrelsen skal finde en måde at komme ud af korruptionssagerne på.

Bestyrelsesmedlem og direktør i Deutsche Bank har allerede haft samtaler med mulige efterfølgere til Kleinfeld, erfarer Financial Times i går tirsdag. Siemens ønsker ikke at kommentere den sag.

I 2005 overtog Kleinfeld direktørstolen efter Heinrich von Pierer, der fik en plads for enden af bordet i bestyrelsen.

Skandaler på stribe

I sidste uge førte bestikkelsesskandalen til, at von Pierer trak sig fra formandsposten i bestyrelsen.

Han insisterer på, at han intet kendskab har haft til de ulovlige aktiviteter.

"Min beslutning om at trække mig tilbage, skal ses som mit bidrag til at føre denne virksomhed væk fra overskrifterne og tilbage i roligere vande," siger den nu tidligere formand.

Seks nuværende og tidligere medarbejder i Siemens er mistænkt for at have oprettet hemmelige pengetanke uden for Tysklands grænser. Disse penge skulle bruges til at sikre kontrakter i telebranchen.

I sidste måned blev bestyrelsesmedlem Johannes Feldmayer arresteret. Han er ansvarlig for Siemens it-serviceforretning.

Det skete som en del af efterforskningen af betalinger fra Siemens til lederen af fagforeningen AUB. Feldmayer er midlertidigt frataget sine forpligtelser i Siemens.

Kleinfeld nægter at kende noget til betalingerne.

Kleinfeld ændrer Siemens kurs

Direktøren har skåret mere end 7.000 stillinger væk og flyttet virksomhedens fokus væk fra produktionsområder som telekomudstyr og computerchips, som har en lav indtjenings-margen.

Fokus er nu rettet over til områder, der kan være mere profitable. Det er områder som fabriks-automation, kraftværker og automatiske systemer.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job