Stærkt sydeuropæisk mobilsamarbejde på trapperne

Den spanske televirksomhed Telefónica er gået sammen med en række italienske investorer om at købe en del af den italienske televirksomhed Telecom Italia.

Computerworld News Service: Den spanske virksomhed Telefónica har taget endnu et stort skridt i retning af at blive nøgleleverandør af mobil og bredbåndsforbindelser til Europa og Latinamerika.

Telefónica har investeret i Telecom Italia, hvilket skal tilføjes til virksomhedens stadigt længere liste af indkøb inklusive O2, der er et fremtrædende mobilselskab i Tyskland og Storbritannien.

Aftalen mellem de to virksomheder afslutter de seneste par måneders spekulationer om udviklingen af den italienske virksomhed, der har tiltrukket en del større virksomheder - her i blandt AT&T og Mexicos América Móvil.

På grund af en plan, der skal vinde den romerske regerings støtte, går Telefónica nu sammen med en gruppe italienske investorer om at forme forretningssamarbejdet Telco.

Sammen erhverver de sig 23,6 procent af Telecom Italia.

”Efter månedslange spekulationer kan den italienske virksomhed nu endelige komme videre med at udvikle og implementere den forretningsstrategi, som virksomheden har så hårdt brug for,” skriver Stefano Nicoletti, der er analytiker hos Ovum.

Telefónica betaler 17,14 milliarder kroner for 42 procent af det nye investeringssamarbejde, hvilket berettiger Telefónica til 10 procent af Telecom Italia og dermed også to pladser i bestyrelsen.

Ved at etablere en tilstedeværelse på centrale områder af det europæiske marked håber Telefónica, at det bliver lettere og billigere at levere mobiltelefoni og bredbånd til virksomheder.

Sammenkædningen af de to store sydeuropæiske televirksomheder har affødt anerkendende nik flere steder fra – men også påmindelser om konkurrencereglerne fra Viviane Reding, der er EU-kommissær for telemarkedet.

Gennem sin investering i Telecom Italia får Telefónica adgang til Telecom Italia Mobile (TIM), en af Europas mest innovative mobiloperatører, som også har forretninger i Latinamerika.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory