Kommunal EPJ på tegnebrættet i ny KL-strategi

KL fokuserer på social- og sundhedsområdet i en ny it-strategi, hvor der blandt skal udvikles kommunale elektroniske patientjournaler.

Kommunernes Landsforening lancerer tirsdag en ny it-strategi, som skal styrke kommunernes datahåndtering på social- og sundhedsområdet.

Strategien tager i første omgang udgangspunkt i, at kommunerne på sundhedsområdet skal strukturere deres data bedre, så borgerne ikke skal huske på papirer, recepter og andre informationer, der kan sinke behandlingen.

På socialområdet fokuserer strategien på at udvikle bedre it-løsninger til sagsbehandlingen af handicappede og udsatte voksne såsom stofmisbrugere og hjemløse i stil med de it-løsninger, som findes på ældreområdet.

"Helt banalt handler vores strategi samlet om, at borgerne ikke skal være informationsbærere. Derimod skal myndighederne have et bedre overblik over borgernes data og styrke den sammenhængende behandling af en patient," siger konsulent Charlotte Meyer Henius fra KL.

En kommunal EPJ ser dagens lys

Et af de helt bærende indsatsområder i den kommunale it-strategi er den såkaldte tværfaglige journal.

"Vi vil benytte den tværfaglige journal til at få styrket den sundhedsfaglige grundlag i kommunerne bedre ved at samle, systematisere og dele kommunale og regionale data," forklarer Charlotte Meyer Henius.

Hun understreger, at udviklingen af den tværfaglige journal sker med mere end en skelen til den "rigtige" regionale EPJ, som langtfra er færdigudviklet på nationalt plan.

"Vores standarder bliver selvfølgelig udviklet i forhold til, hvordan EPJ'en udvikler sig. Men omvendt vil vi naturligvis også gerne være med til at præge EPJ'ens udvikling," siger Charlotte Meyer Henius.

Den tværfaglige journal har to hovedformål: Dels at sikre sundhedsdata såsom diagnoser bedre, og dels at følge op på målsætninger med hensyn til eksempelvis genoptræning.

"Hvis fru Hansen skal kunne klare trapperne selv, så kan vi se den slags inde i journalen og holde fast i målsætningen om genoptræningen eller evaluere selve målsætningen med genoptræningen," forklarer Charlotte Meyer Henius.

Begrænset borgeradgang

Den tre-årige strategi barsler med en del projekter, der skal understøtte det ansvar, som kommunerne har fået overdraget på social- og sundhedsområdet efter kommunalreformen.

"Blandt andet vil vi styrke allerede søsatte initiativer som eksempelvis Lægemiddelstyrelsens medicinprofil, der skal sikre, at de rigtige piller havner i de rigtige hænder," lyder det fra Charlotte Meyer Henius.

Strategien skal dog først og fremmest styrke indsatsen hos plejepersonalet.

"Borgerne skal kunne mærke en smidigere og mere effektiv kommunikation mellem fagpersoner samt mellem fagpersoner og borgerne. Men selve borgeradgangen til data har ikke været hovedfokus i projekterne i første omgang," siger Charlotte Meyer Henius.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job