Har Cowi glemt et par problemer i farten?

Computerviews: Efter adskillige dages arbejde er det en overraskelse, at Cowi-redegørelsen om it-problemer ved afgangsprøverne hverken forholder sig til alle konstaterede problemer eller giver svar på, hvordan man undgår problemerne en anden gang.

Computerviews: Cirka 33.000 skoleelever skal op til en papirprøve i biologi eller geografi, mens lidt under 1.000 elever har fået dispensation fra overhovedet at gennemføre prøven.

Det er konsekvensen at, at et konsortium ikke kunne fuldføre prøverne tilfredsstillende.

Så meget er klart, og i en seks siders redegørelse fra konsortiet bliver en stribe fejl da også indrømmet. Især er det nu tydeligt, at der er foregået tekniske fejl hos it-leverendøren CSC, hvilket især Jyllands-Posten har spekuleret på i den seneste uge.

Derudover redegør redegørelsen dog ved nærmere læsning ikke for særlig mange ting.

Ingen F5 i rapporten

Computerworld har snakket med it-vejledere, lærere og elever fra hele landet. Nogle gennemførte prøven, andre lykkedes det ikke for.

Men igen og igen hørte vi om, at eleverne inde i selve prøven oplevede, at se beskeden "Siden kan ikke vises". Eleverne måtte trykke F5, eller nogle gange startet forfra.

Hvorfor redegøres der ikke for det?

Ifølge redegørelsen var to tekniske fejl rettet ved prøven klokken 12.00, og Cowi, der har ledet konsortiet og skrevet redegørelsen, konstaterer, at selve afgangsprøveapplikationen "fungerede tilfredsstillende".

Men også her oplevede elever i blandt andet Gentofte at trykke F5 – og der var stadig 319 skoleelever, der ikke gennemførte testen.

Hvorfor redegøres der ikke for det?

Hvilke rutiner blev ikke overholdt?

I redegørelsen står, at nogle aftalte rutiner ikke blev overholdt. Det er svært at se ud fra redegørelsen, præcis hvilke rutiner der henvises til.

Hvorfor redegøres der ikke for det?

Konsortiet afslutter rapporten ved at lægge op til dialog med Skolestyrelsen, der er den enhed i Undervisningsministeriet, der har haft ansvaret for prøverne. Der står ikke et ord om, hvordan man undgår en lignende fejl en anden gang.

Hvorfor redegøres der ikke for det?

Redegørelsen var ventet allerede i sidste uge, men blev udskudt til efter weekenden. Derfor virker det underligt, at redegørelsen ikke gør rede.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S