NATO sættes ind i kampen mod cyberkriminelle

Forsvarsalliancen NATO skal genopbygge Estlands it-systemer efter det russiske cyberterror-angreb. NATO vil i det hele taget blive involveret mere i it-sikkerhed, siger EU's justits- og indenrigskommissær, Franco Frattini, som også taler varmt for at udvide politisamarbejdet.

Computerworld News Service: Ruslands koordinerede angreb mod Estland computersystemer tidligere på måneden er endnu en grund til, at EU-landende skal samarbejde tættere om bekæmpelsen af cyberkriminalitet.

Det mener justits- og indenrigskommissær i EU, Franco Frattini.

En anden grund er kendskabet til to kriminelle bander, der opererer i EU, og som man regner med har scoret over en halv milliard kroner på internetsvindel.

Estland blev tidligere på måneden sendt til tælling af et angreb fra Rusland. De estiske myndigheder siger, at de har sporet angrebet til statslige servere i Rusland.

Lovgivning og politi halter bagefter

Det er udviklingen af internettet og andre informationssystemer, der giver de krimmellen flere muligheder, mener Franco Frattini.

"Lovgivningen og ordenshåndhævelsen har tydeligt problemer med at følge med. Disse trusler understreger behovet for et styrket internationalt samarbejde. Samarbejde skal ikke kun dække EU, men også lande udenfor EU" siger han i en pressemeddelelse.

EU vil udlette cyberkriminalitet

EU-kommissionen holder i november en konference om cyberkriminalitet.

"Formålet er at få udslettet cyberkriminalitet," siger Frattini.

NATO ind i kampen

EU har bedt NATO om at genopbygge Estlands it-systemer.

"Normalt bruges NATO til at bekæmpe oprørere i Afghanistan og lignende, men i fremtiden vil NATO blive mere involveret i it-sikkerhedsproblematikker," siger Frattini.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos