Netkoncept fyrer sælgerne og satser på telefonen

It-forhandleren Netkoncept med Jesper Weng i spidsen overlader salgsfunktionen til datterselskabet DataCompagniet, som gør det meget billigere via telefonen. Det koster 25 sælgerstillinger.

Artikel top billede

Når fortjenesten er meget lille på produkterne, og kunderne ser mest på pris og leveringstid, så går det ikke at have udfarende sælgere, der besøger kunderne i bil, som vi hidtil har gjort det hos Netkoncept, siger Jesper Weng.

Netkoncept, der ejes af Asger Jensbys investeringsselskab JMI Invest, omstrukturerer salgsafdelingen, og det koster 15 sælgere jobbet, mens 10 ubesatte sælgerstillinger forbliver ubesatte.

Da Netkoncept overtog DataCompagniet først på året sagde Netkoncepts administrerende direktør Jesper Weng:

"De to virksomheder komplementerer hinanden på alle områder. Det her er ganske enkelt fornuftig branchekonsolidering."

Er blevet klogere

Dengang var det planen, at DataCompagniet skulle fusioneres ind i Netkoncept, men siden er Jesper Weng blevet klogere.

"Når fortjenesten er meget lille på produkterne, og kunderne ser mest på pris og leveringstid, så går det ikke at have udfarende sælgere, der besøger kunderne i bil, som vi hidtil har gjort det hos Netkoncept. Omkostningerne er markant lavere for sælgere, der sidder hjemme og bruger telefonen, som det er tilfældet hos DataCompagniet," siger Jesper Weng.

Salg gennem DataCompagniet

Derfor skal den overvejende del af salget fremover ske gennem DataCompagniet, hvor også hovedparten af sælgerne får til huse.

"Vi beholder en håndfuld sælgere og fokuserer fremover i højere grad på konsulentydelser, hosting og drift i Netkoncept," siger Jesper Weng.

Hvis øvelsen betyder, at Netkoncept mister forretning, som selskabet alligevel ikke rigtig tjener noget på, så har Jesper Weng det "fint med det."

Oprydningen begyndte allerede da Jesper Weng trådte til som ny chef for Netkoncept i november sidste år. Dengang blev der fyret 10 og fem forlod selv firmaet.

Smider arbejde over til JMI

I lighed med andre JMI porteføljeselskaber vil en del funktioner overgå til JMI services, der tager sig af administrative opgaver for porteføljeselskaberne. Det vil sige bogholderi, lønningsregnskab, HR og så videre.

At disse funktioner flytter fra Netkoncept til JMI services betyder, at 13 medarbejdere skifter arbejdsgiver.

Ledelsen af DataCompagniet ligger fremover hos Jesper Deleuran og Ricki Stennicke, mens de tre Netkoncept-divisioner ledes af Jesper Weng og økonomidirektør Christian Skau.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse