10 it-begreber på vej i graven - kapitel 3

Kapitel tre: Ekspertise i Novell NetWare eller OS/2 er ikke længere det, der vejer tungt i lønningsposen. Her kan du se listen over 10 døende it-begreber. Er du ekspert i en af disse, er det på tide at begynde at tænke på efteruddannelse.

7. PowerBuilder

Rekrutteringsfolk, som har været på banen siden slut-1990'erne, som for eksempel direktøren for HireMinds i Massachusetts, David Hayes, husker en tid, hvor PowerBuilder-programmører var de hotteste hotte.

Client/server-udviklingsværktøjet blev udviklet af Powersoft, men blev i 1994 købt af Sybase, der dengang var en stor konkurrent til Oracle.

I dag befinder PowerBuilder-programmørerne sig helt i bunden af listen over eftertragtet ekspertise inden for applikationsudvikling med et lønniveau omtrent på linje med Cobol-programmørerne.

Produktet er dog langt fra afgået ved døden, og en ny version, PowerBuilder 11, der kan generere .Net-kode, ventes ude senere i år.

8. Certificerede NetWare-teknikere

I begyndelsen af 1980'erne oplevede man et sandt stormløb på titlen som Certified NetWare Engineer (CNE) – for da sad Novell fortsat på cirka 90 procent af markedet for pc-baserede servere.

I dag vil de fleste CNE'er, man måtte rende på, imidlertid være travlt beskæftigede med at opdatere sig med ny viden for at bevare attraktiviteten på markedet.

"Det skete nærmest som fra den ene dag til den anden. Alle havde Novell, men inden for en periode på to år havde de pludselig alle sammen NT," erindrer David Hayes.

Novell lover fortsat support for NetWare 6.5 i hvert fald frem til 2015, men har samtidig afskaffet en række af sine NetWare-certificeringsprogrammer – herunder Master CNE og NetWare 5 CNE – og har planer om at lade NetWare 6 CNE gå samme vej.

"Nogle virksomheder er stadig indstillede på at spytte ekstra i lønningsposen for en god CNE, men beløbene er vigende," siger David Foote.

9. Pc-netværksadministratorer

I takt med at flere og flere vælger løsninger baseret på konsoliderede Windows-servere, er interessen for pc-netværksadministratorens kunnen faldet markant.

"Tendensen afspejles i, at faget på tekniske skoler og lignende nærmest er stort set ikke-eksisterende – samt i manglen på undervisere," siger Nate Viall, direktør for AS/400- (iSeries) rekrutteringsfirmaet Nate Viall & Associates.

10. OS/2

En letkøbt omskrivning af OS/2 kunne være "den forkerte hest".

Systemet blev oprindeligt og under stor ståhej lanceret af Microsoft og IBM i 1987, men denne koalition viste sig hurtigt skrøbelig og senere fulgte årevis med rygter om OS/2's forestående endeligt … indtil IBM omsider stoppede salget i 2005.

OS/2 har dog fortsat en dedikeret fanskare, og et firma ved navn Serenity Systems International har gjort det til sin mission at fortsætte markedsføringen af systemet - nu under navnet eComStation.

Læs mere:

Læs kapitel et om kompetencer og programmer, der står og tripper på gravens rand. Her kan du læse om Cobol, ikke-relationelle DBMS'er og ikke-IP-netværk.

Læs kapitel to om kompetencer og programmer, der står og tripper på gravens rand. Her kan du læse om cc.Mail, ColdFusion og e-programmering.

Oversat af Lene Sekjær

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse