Google sammenligner Sverige med Kina

Google truer med aldrig at sætte servere op i Sverige, hvis omstridt overvågningslov vedtages. Samtidig sammenligner firmaet Sverige med Kina og Saudi-Arabien.

Det omdiskuterede svenske lovforslag som vil tillade Forsvarets Radioanstalt (FRA) at aflytte international datatrafik har nu fået søge-kæmpen Google op af stolen, som nu officielt sammenligner Sverige med Kina og Saudi-Arabien.

Ifølge Googles integritetsekspert, Peter Fleischer, hører lovforslaget nemlig ikke hjemme i et vestligt demokrati.

Det svenske lovforslag om overvågning er allerede stærkt omdiskuteret. Men det er første gang at søgekæmpen blander sig direkte i debatten. Og lovforslag får hård kritik med på vejen af Google-eksperten, som netop har besøgt Sverige.

Kan miste milliard-investering

”Vi har kontaktet de svenske myndigheder for at give vores syn på forslaget og vi har gjort det klart at vi aldrig vil placere nogen servere indenfor Sveriges grænser hvis forslaget vedtages,” siger Peter Fleischer til Computerworlds svenske søsterblad.

Ifølge Peter Fleischer ser forslaget ud til at ligge i tråd med en tradition som Kina og Saudi-Arabien har startet.

”Og det hører ganske enkelt ikke hjemme i et vesterlandsk demokrati. Vi hos Google synes det er et dårligt forslag og det har vi blandt andet meddelt det svenske justitsministerium,” siger Peter Fleischer.

Firmaet har for nylig åbnet et nyt datacenter i Belgien som har kostet omkring 1,8 milliarder kroner. Og ifølge Peter Fleischer vil en lignede investering være umulig hvis lovforslaget vedtages.

”Vi kan ganske enkelt ikke gå på kompromis med vores bruges integritet og lade svenske myndigheder tage del i data, som ikke engang har noget med Sverige at gøre,” siger Peter Fleischer.

Tidligst i kraft fra 2009

Det svenske lovforslag om at FRA lov til at overvåge datatrafikken ser allerede nu ikke ud til at blive vedtaget i år, fordi socialdemokratierne og de moderate ikke kan enes om udformningen.

Derfor ser forslaget ud til at blive skrinlagt et år og kan dermed tidligst vedtages næste år. Sker dette, vil loven kunne træde i kraft i 2009. Men det håber søgegiganten ikke bliver aktuelt.

”En gang imellem må Google tage tydelig stilling, og jeg oplever at alle har lyttet ganske interesseret til det vi har haft at sige,” siger Peter Fleischer til avisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS