Software AG og webMethods smelter sammen

Fremover vil flere af tyske Software AGs produkter få navnet webMethods, efter de to selskaber er fusioneret.

Computerworld News Service: Software AG vil overtage navnet webMethods til virksomhedens Crossvision vifte af ”Service Orienteret Arkitektur” produkter.

For at undgå at virksomhedernes produkter overlapper hinanden, vil Software AG adoptere webMethods' forretnings-administrations-software og samtidig bremse salget af Fujitsus Interstage BPM software, som Software AG har distribueret siden december 2004.

”Software AG bliver ved med at støtte de kunder, der har købt Interstage i minimum de næste fem år,” siger Peter Kürpick, der er medlem af bestyrelsen og ansvarlig for forskning og udvikling.

Virksomhederne overlapper også hinanden inden for SOA administration og ledelse.

Her forventer Peter Kürpick, at Software AGs CentraSite SOA register og opbevaringssted skal kombineres med webMethods' nyligt erhvervede Infravio SOA administrationsredskab.

"Vi er stærke inden for administration af metadata og de er stærke indenfor ledelse, regler og regulering,” siger han.

”Det kombinerede produkt kommer højst sandsynligt til at beholde navnet CentraSite,” siger han.

”Inden for alle andre områder supplerer de to virksomheder hinanden, og det bliver ikke nødvendigt for kunderne at flytte,” siger Peter Kürpick.

Det hele følger med

Peter Kürpick leder integrationen af de to virksomheders udviklingshold.

”Det bliver ikke den slags sammenlægning, hvor du ejer kroppen, men mangler hovedet og benene,” siger han.

Han ser desuden ikke nogen grund til at fyre folk, fordi produktudviklingen bliver kombineret.

"Vi har allerede en R&D styrke, hvoraf 50 procent er lavtlønnet primært i Indien og nogle i Bulgarien, så vi har allerede en god omkostningsstruktur,” siger han.

Selv om der ikke er meget plads til besparelser på lønningerne, forventer den administrerende direktør, Karl-Heinz Streibich, at omsætningen stiger i takt med, at de to virksomheder bliver mere og mere forbundne.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S