CSC presset til at overveje køb af Isoft

CSC overvejer at købe Isoft for at forhindre, at selskabet ender på australske hænder. Isoft spiller nemlig en helt central rolle i en af CSC allerstørste ordrer på 140 milliarder kroner.

CSC overvejer at komme med et bud på kriseramte Isoft, som er underleverandør til CSC i selskabets 140 milliarder kroner store it-ordre til det britiske sundheds-system, skriver Financial Times.

CSC er voldsomt presset af australske IBA Health, der allerede har budt halvanden milliard kroner for alle aktier i Isoft.

CSC er betænkelig ved at lade Isoft sælge til et andet selskab, idet Isoft spiller en central rolle i den britiske sundheds-ordre, der ifølge Financial Times er blandt verdens største ikke-militære teknologi-projekter.

"CSC overvejer fortsat selskabets muligheder - inklusive kontraktlige rettigheder og forpligtelser. Selskabet udelukker ikke muligheden for at komme med et bud på Isoft," lyder det i en meddelelse fra CSC.

Isoft vil have IBA

Isofts ledelse har allerede anbefalet aktionærerne at acceptere købstilbuddet fra IBA. CSC anbefaler imidlertid ikke aktionærerne at sælge, og det sætter en kæp i hjulet.

CSC har ifølge en kontrakt-klausul nemlig ret til at blokere for tiltag, der ændrer kontrollen over Isoft.

Det har fået Isoft til at varsle sagsanlæg mod CSC. Siden har bølgerne dog lagt sig efter drøftelser mellem de to selskaber.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S