Lærere får omsider adgang til digitale test-resultater

De danske folkeskolelærere får nu adgang til elevernes testresultater efter halvanden måned i digitalt mørke.

Lærerne i folkeskolen får efter op til halvanden måned i digital mørke nu endelig mulighed for at se testrapporterne fra deres elevers eksamener.

Alle elever skal gennem deres skoletid gennemføre 10 test i forskellige fag. I år er de tre første gennemført, mens de resterende syv skal indføres i næste skoleår.

Testene er en del af en ny evalueringskultur, hvor lærerne skal have bedre styr på deres elevers kunnen.

Derfor har lærerne fundet det problematisk, at de ikke kunne se elevernes resultater.

Har taget overraskende lang tid

I dag kl. 13.00 fik de første lærere så endelig adgang til testresultaterne, der er bygget op som hjemmesider.

Her kan lærerne navigere rundt på sider, hvor de får adgang til både klassens og de enkelte elevers resultater. Desuden er der en forældrerapport under hver elev, som læreren skal printe ud.

Fra fredag kan lærerne se testrapporter dagen efter testene. Det var den oprindelige plan, da systemet trådte i kraft 1. maj.

"Det er enorme datamængder, som skal bearbejdes og præsenteres på en måde og i en kvalitet, så de giver mening for lærerne. Den kvalitetssikring har taget overraskende lang tid. Men nu vurderer vi, at resultaterne kan anvendes," siger direktør Martin Isenbecker, Skolestyrelsen, i en pressemeddelelse.

Kommunikationsmedarbejder Hanne B. Jørgensen kan ikke forklare problemet nærmere, men siger "det er en kombination af forskellige ting."

Stadig lokale problemer

Test-systemet har været udsat for en del kritik, især efter it-nedbruddet i 9. klasse afgangsprøverne, der kørte på samme platform.

To moduler virker ikke. Nogle elever sidder alt for længe ved skærmen, før de er færdige med prøven. It-vejledere klager over overtid på grund af tekniske problemer med systemet. Og lærerne er utrygge ved, at deres CPR-numre knyttes til prøveresultaterne.

Oppositionen og Danmarks Lærerforening vil derfor enten aflyse de resterende prøver eller gøre dem frivillige. Det har regeringen og Dansk Folkeparti afvist.

Fra Skolestyrelsen er meldingen, at "systemet kører stabilt, men at der stadig er nogle lokale problemer."

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S