Sælg sko og biler og alt andet i virtuelle verdener

Virksomheder holder et vågent øje med online-universerne, der er idelle til markedsføring over for de unge forbrugere.

Artikel top billede

Virksomhederne både markedsfører og henter inspiration i virtuelle verdener som for eksempel Second Life.

Computerworld News Service: ”Jeg forstår det ikke helt, men jeg ved, at jeg bør lære at forstå dem”.

Denne respons hører Sandra Kearney ofte, når hun spørger erhvervsledere om virtuelle verdener. Sandra Kearney er direktør for IBM’s nye 3D internet.

"Virksomhederne siger: Vi missede internettet, og vi vil ikke også misse dette her," fortæller hun.

Rettet mod teenagere

Bilproducenten Toyota bruger allerede virtuelle miljøer til at vække unge forbrugeres interesse for den nye Scion-model, der henvender sig specifikt til unge førstegangskøbere.

"Vi har investeret et betydeligt sekscifret beløb i virtuelle samfund verden over," siger Adrian Si, interaktiv marketingsmanager for Toyotas Scion.

For eksempel er virksomheden eneleverandør af Scion-biler i Numedeons virtuelle undervisningsunivers, Whyville, der er skabt til børn i alderen otte til femten år, og som blandt andet informerer brugerne om billån.

Unge overvejer allerede i teenage-alderen hvilken bil, de kunne tænke sig at købe. Og hvis de i en tidlig alder får positive oplevelser med Toyota, vil de være mere tilbøjelige til at pege på netop en Toyota-model, når de står hos forhandleren, håber virksomheden.

Toyota fangede bølgen

Selv om Scion kun har få år på bagen, er det blevet et mærke, som Toyota kan tillade sig at tage chancer med. Chancer, som producenten ikke kan tillade sig med sine mere etablerede mærker, forklarer Adrian Si.

Udover Whyville, reklamerer Toyota også i det populære Second Life og skal i gang med et samarbejde med Gaia Online, hvis brugere primært er teenagere.

Pepsi er et af de multinationale selskaber, der endnu ikke har taget springet, men som i øjeblikket afsøger markedet.

Online fokusgrupper

"Vi er blevet pirret og i færd med aktivt at kigge markedet i gennem," siger Julius Akinyemi, direktør for nye teknologieri Pepsi.

Sodavandsproducenten er særligt interesseret i muligheden for at interagere med og direkte påvirke forbrugerne.

Udover muligheden for at markedsføre Pepsi-produkter i et lyntempo, er virksomheden interesseret i at samle input fra online-brugerne og bruge dem på nye produkter, forklarer Julius Akinyemi.

Legetøj med online-kode

Det bliver vigtigere og vigtigere for virksomheder at bygge bro mellem virtuelle samfund og den virkelige verden, for at sikre en succesrig virtuel tilstedeværelse, mener IBM’s Sandra Kearney.

Som eksempel bruger hun legetøjsproducenten Ganz, som i sin Webkinz-serie tilbyder forbrugerne en kode til sit virtuelle Webkinz-univers, så børnene også kan lege med virtuelle versioner af legetøjet.

Oversat af Pola Rojan

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS