Analysehus til it-chefer: Hold jer langt væk fra iPhone

Analysefirmaet Gartner råder it-ledere til at holde Apples iPhone langt væk fra deres netværk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Analysehuset Gartner råder it-lederne til ikke at understøtte Apples kommende iPhone, fordi Apple ikke har nogen intentioner om at tilbyde funktioner til business-kunder.

"Skåret ind til benet er iPhone en iPod med mobil-funktionaliteter, og det er vigtigt, at man ser den fra det synspunkt," siger analytiker i Gartner, Ken Dulaney.

Mangler firewall

IPhone kan købes i USA fra slutningen af måneden.

Den ser ud til at være et fantastisk produkt til konsumentmarkedet, men forretningesmanden har knapt så meget at bruge Apples mobil til, mener Ken Dulaney.

Ud over at mangle en firewall understøtter den ikke Microsoft Exchange eller Lotus Notes, så virksomhedsbrugere er nødt til at forwarde e-mail til en internetudbyder.

"Din e-mail er et sted, der ikke er sikret. Der er ingen firewall i enheden. Der er ingen mulighed for at fjerne data, hvis du mister din iPhone," siger Ken Dulaney.

Overhovedet ikke til business

Analytiker i IDC, Randy Giusto, er enig med Ken Dulaney.

"Virksomheder har kun en lille eller slet ingen interesse i iPhone, og Apple markedsfører slet ikke til det segment," siger han.

IPhone har slet ikke sat sig i position i forhold til it-verdenen, mener Randu Guisto

"Det er en meget personlig enhed. De fleste virksomheder vil nok ikke understøtte iPhone i virksomhedens netværk," siger han.

AT&T tror på forretningsverdenen

Det kan godt være, at Apple ikke henvender sig direkte til forretningsfolk med den kommenden iPhone. AT&T, der har eneretten på iPhone i USA, forventer at mærke en efterspørgsel fra bussiness-kunder.

AT&T forbereder annoncer rettet mod virksomheder og forbereder virksomhedens back-end, så den understøtter iPhone til virksomheder.

Gartner tror dog ikke meget på AT&Ts drømme om at sælge iPhones til bussiness-kunder.

"Virksomheder køber ikke en iPhone til deres medarbejdere, så de kan købe musik og sidde og se film," siger Ken Dulaney, der ser iPhone som et fantastisk produkt til konsumentmarkedet.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S