Artikel top billede

Analysehus til it-chefer: Hold jer langt væk fra iPhone

Analysefirmaet Gartner råder it-ledere til at holde Apples iPhone langt væk fra deres netværk.

Computerworld News Service: Analysehuset Gartner råder it-lederne til ikke at understøtte Apples kommende iPhone, fordi Apple ikke har nogen intentioner om at tilbyde funktioner til business-kunder.

"Skåret ind til benet er iPhone en iPod med mobil-funktionaliteter, og det er vigtigt, at man ser den fra det synspunkt," siger analytiker i Gartner, Ken Dulaney.

Mangler firewall

IPhone kan købes i USA fra slutningen af måneden.

Den ser ud til at være et fantastisk produkt til konsumentmarkedet, men forretningesmanden har knapt så meget at bruge Apples mobil til, mener Ken Dulaney.

Ud over at mangle en firewall understøtter den ikke Microsoft Exchange eller Lotus Notes, så virksomhedsbrugere er nødt til at forwarde e-mail til en internetudbyder.

"Din e-mail er et sted, der ikke er sikret. Der er ingen firewall i enheden. Der er ingen mulighed for at fjerne data, hvis du mister din iPhone," siger Ken Dulaney.

Overhovedet ikke til business

Analytiker i IDC, Randy Giusto, er enig med Ken Dulaney.

"Virksomheder har kun en lille eller slet ingen interesse i iPhone, og Apple markedsfører slet ikke til det segment," siger han.

IPhone har slet ikke sat sig i position i forhold til it-verdenen, mener Randu Guisto

"Det er en meget personlig enhed. De fleste virksomheder vil nok ikke understøtte iPhone i virksomhedens netværk," siger han.

AT&T tror på forretningsverdenen

Det kan godt være, at Apple ikke henvender sig direkte til forretningsfolk med den kommenden iPhone. AT&T, der har eneretten på iPhone i USA, forventer at mærke en efterspørgsel fra bussiness-kunder.

AT&T forbereder annoncer rettet mod virksomheder og forbereder virksomhedens back-end, så den understøtter iPhone til virksomheder.

Gartner tror dog ikke meget på AT&Ts drømme om at sælge iPhones til bussiness-kunder.

"Virksomheder køber ikke en iPhone til deres medarbejdere, så de kan købe musik og sidde og se film," siger Ken Dulaney, der ser iPhone som et fantastisk produkt til konsumentmarkedet.

Oversat af Christian Carlsen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere