Nettets muligheder gør reklamefolk varme i kinderne

Dansk online-reklamefirma på vej mod børsnotering.

Er det dig, der søger efter produkterne på nettet, eller er det produkterne, som søger efter dig?

Det spørgsmål kan være svært at svare på, da online-reklamebureauerne hele tiden opfinder nye måder at sælge varer og services på.

Og på trods af ganske få års levetid, så oplever mange danske online-reklamebureauer stor succes med deres internet-virksomheder.

Det danske online-reklamefirma Adserving International har netop offentliggjort, at det rykker på mini-børsen First North og er begyndt tegningsperioden.

"Noteringen på First North er vigtig for os i forhold til udenlandske agenter, der på den måde kan se, at vi er et selskab med styr på tingene," forklarer direktør Jesper Møller fra Adserving International.

Annoncesystem

Selskabets kerneprodukt er et annoncesystem, der via cookies kan kontrollere hvilke hjemmesider en internetbruger besøger.

På den måde kan annoncesystemet kontrollere om en bannerreklame skal vises eller skiftes ud, hvis en bruger allerede har klikket på banner-reklamen på en tidligere besøgt hjemmeside.

"Annoncesystemet vil blandt andet også kunne benyttes på det digitale tv-sendenet om to år, hvis det som forventeligt kan kontrollere folk ip-adresser. Så vil reklameblokkene kunne skræddersys præcis til den rette målgruppe," lyder det fra Jesper Møller.

Firmaet regner med at have 1,7 millioner kroner på bundlinjen efter skat og afskrivninger i dets endnu ikke frigivet regnskab.

Bruger dine venner

Reklamebureauet GoViral har stor succes med sine såkaldte virale reklamefilm, der er så grænseoverskridende, at internetbrugerne simpelthen må sende filmen inklusiv reklame videre til deres venner og bekendte.

Med den succes forventer firmaet at kunne opnå en omsætning på 30 millioner kroner i 2007 samtidigt med, at selskabet har åbnet kontorer i flere forskellige europæiske lande.

På kundelisten står blandt andre Lego, Danske Bank, Quicksilver og Nissan.

Suppe, steg og is

Hos Internet Intelligence House (IIH) er der ingen tvivl om, at net-reklamer ofte virker bedre end offline-reklamer.

"Mange bruger suppe, steg, is-løsningen, hvor de kører lidt busreklamer, lidt tv-reklamer og lidt i radioen. Tv er også rigtig godt, men vi har lavet effektmålinger, der viser, at en kampagne til omkring en million kroner gav 20 kunder, hvilket må siges at være surt," fortæller direktør i IIH, Henrik Stenmann.

IIH er specialiseret i søgemaskineoptimering og Google Adwords, hvor han ser mange indtjenings- og brandingmuligheder for en masse firmaer.

"Man skal jo huske, at mange medier er påvirkningsmedier, hvorimod en søgemaskine som Google er et beslutningsmedie set med internetbrugernes øjne. De står med andre i en situation, hvor de enten undersøger markedet eller er klar til at købe," forklarer han.

En branche i vækst

Generelt er der kæmpe vækst i de danske online-reklamer, som ifølge Jyllands-Posten er vokset med 142 procent i 2006, hvor der blev brugt 1,79 milliarder kroner på online-markedsføring.

Og branchen har endda svært ved at følge med efterspørgslen.

"Branchen skriger efter medarbejdere, og vi uddanner gerne folk her hos os. Formålet er at få veluddannede mennesker ind, og derefter skræddersy den enkeltes uddannelse efter evner og behov," forklarer Jesper Møller fra Adserving International.

Han forklarer, at nødvendigheden for nye input og medarbejdere er stort i online-reklamebranchen, for ellers sakker man hurtigt bagud.

"Hvis man står stille, så træder man samtidigt nogle skridt baglæns. Derfor må vi hele tiden være beredt på, at det er en branche i både vækst og drevet af en kraftig fremdrift samt kreativitet," afslutter han.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S