Leder: Frem med checkhæftet, Lars Løkke

Computerworld mener: Hvis regeringen tager sin egen digitale strategi alvorligt, må Lars Løkke Rasmussen give en ordentlig skærv til de sprængte kommunale it-budgetter.

Computerworld mener: Regeringens stort anlagte digitaliseringsstrategi, som skal forløse velfærd til fremtidens danskere, risikerer at ramle ind i alvorlige problemer i landets kommuner.

Problemet handler om, at de kommunale it-budgetter er overskredet ganske væsentligt i forbindelse med Danmarkshistoriens største it-projekt.

It-budgetterne i forbindelse med den nyligt gennemførte kommunalreform er ifølge de kommunale it-chefer mange steder skredet med omkring 40 procent.

Mangler overblik

Det er vanskeligt at sætte præcise tal på, hvor stort problemet er.

Regeringen har tilsyneladende intet samlet overblik over økonomien i forbindelse med de omfattende sammenlægninger og tilpasninger af it-systemerne i kommunerne.

Men med afsæt i beregninger fra kommunernes eget it-selskab i KL og Rambøll Management – et førende konsulenthus for det offentlige – har kommunerne brugt over én milliard kroner mere end budgetteret på it.

Formelt it-chefernes ansvar

Det er selvfølgelig it-cheferne i kommunerne, der har ansvaret for it-budgetterne – og dermed også budgetoverskridelserne.

Men det er nu engang kun muligt at budgettere, hvad man ved.

Og landets kommunale it-chefer forsvarer sig med, at budgetoverskridelserne hovedsagelig skyldes manglende oplysninger eller kravspecifikationer, samt nye opgaver, som er kommet til, efter budgetterne blev lagt.

Hvis vi vælger at tro it-cheferne, ligger en væsentlig del af skylden for milliardoverskridelsen på indenrigsminister Lars Løkke Rasmussens bord i form af dårlig ledelse.

Så omfattende organisationsændringer, som kommunalreformen er et udtryk for, skal planlægges og koordineres i god tid, hvis ikke blot opgaven skal løses, men budgettet også holdes.

Mindre it eller mindre velfærd

Konsekvensen af budgetoverskridelserne er, at mange af landets borgmestre og byråd efter sommerferien kommer til at forholde sig til budgetter, hvor it-omkostningerne er skredet voldsomt.

Med det gældende skattestop betyder det, at de brugte penge skal findes andre steder på de kommunale budgetter.

Valget kommer grundlæggende til at stå mellem mindre it eller mindre velfærd.

Det kan blive vanskeligt at overbevise byrådsmedlemmerne om, at kommunens ældre eller børn skal have mindre omsorg eller pleje.

Alternativet er besparelser på de øvrige it-omkostninger, hvilket vil gå ud over digitaliseringen, som i mange kommuner ellers skulle frigøre ressourcer til mere velfærd.

Regeringen må betale

It-milliardunderskuddet vil under alle omstændigheder frembringe en debat, hvor it atter en gang indtager en meget lidt flatterende nøglerolle som et velfærdsproblem, snarere end en velfærdsløsning.

Det er svært at se, hvordan det kan føre til opbakning i kommunerne til den danske digitaliseringsstrategi, som regeringen har gjort til en knastaksel i velfærdsreformerne.

Hvis regeringen tager sin egen digitale strategi alvorligt, så må Lars Løkke Rasmussen som den øverste ansvarlige for kommunalreformen nødvendigvis udvise handlekraft og træde til med et centralt bidrag til de sprængte kommunale it-budgetter.

Det bliver i forvejen vanskeligt at drive digitaliseringen af det offentlige igennem.

Det bliver nærmest umuligt, hvis dagsordenen i mange af de nye kommuner bliver digitale nedskæringer.

Gentag ikke fadæsen

Regeringen har allerede misbrugt den historiske chance, som kommunalreformen repræsenterede, til at forny og forbedre de offentlige it-systemer.

Frem for at indregne oplagte og fremadrettede it-investeringer, valgte regeringen med indenrigsminister Lars Løkke og finansminister Thor Pedersen som frontfigurer at forfølge en minimalsystem-tænkning, som handlede om kun at bruge de midler på it, som var nødvendige for at sikre en fortsat drift på det niveau, som de kommunale it-systemer havde før reformen.

Lad nu være med at følge den bommert op med en ny.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S