Sandt eller falsk?

6. myte: Statiske billeder på et plasmafjernsyn brænder fast i skærmen, så man må ikke lade den vise et billede for længe.

Tilbage til artiklen: 14 myter om moderne teknologi.

Computerworld News Service: Løgn-o-meter: 2,0 ud af 5

Plasma brændemærker er ikke en myte, men det er heller ikke noget, de fleste mennesker behøver at bekymre sig om.

I følge CrutchfieldAdvisor.com kan de statiske billeder som for eksempel kanalens logo med tiden blive ætset ind i fosfor-laget og dermed efterlade et svagt, men permanent mærke på skærmen.

Dallas Simon, der er produktrådgiver hos Crutchfield, siger dog, at det er en ekstrem sjælden hændelse, fordi billedet fornyr sig i reklamepauser, og når man skifter kanal.

Men det kan være et problem for de hard-core spillere, som spiller det samme spil i mange timer ad gangen.

For eksempel viser et spil tit et statisk billede af point, medaljer, spillerens energi, radar osv.

Heldigvis er de nyere modeller langt mindre sårbare end ældre plasmaskærme, fordi man har forbedret brugen af fosfor, cellestrukturen og filtrene i de nye skærme.

Tilbage til artiklen: 14 myter om moderne teknologi.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S