Sandt eller falsk?

9. myte: Genopladelige batterier er billigere end engangsbatterier.

Tilbage til artiklen: 14 myter om moderne teknologi.

Computerworld News Service: Løgn-o-meter: 2,0 ud af 5.

Dette er i virkeligheden slet ikke en myte, men heller ikke en uomtvistelig sandhed, for hvor billige genopladelige batterier er, afhænger af hvilke du har købt, og hvor tit du bruger dine gadgets.

”Genopladelige nikkel-kadmium og nikkel-metalhybrid batterier mister deres energi hurtigt, når de ikke bliver brugt,” siger Chris Calwell fra Ecos Consulting, som forsker i energieffektiviteten af forbrugerprodukter.

De batterier er dårlige til udstyr man ikke bruger ret tit, som for eksempel lommelygter.

Genopladelige lithium-ion-batterier bevarer energi i meget længere tid, men findes desværre ikke i alle størrelser.

Hvis man ikke kan få lithium-ion-batterier til noget udstyr, man ikke bruger ret tit, kan det godt være billigere at bruge engangsbatterier.

Blayne Murphy, der er talsmand for Duracell, er enig i, at brugen er afgørende.

“For folk, der bruger energikrævende udstyr som digitalkameraer meget, er det klart billigere at bruge genopladelige batterier.”

"Vores råd er at købe lithium-ion-baserede genopladelige batterier eller nikkel-metal-hydrid produkter," siger Chris Calwell.

Tilbage til artiklen: 14 myter om moderne teknologi.

Oversat af Ditte Thøgersen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect