IFPI: Ezmo bryder loven med vilje

IFPI anklager Ezmo for at se stort på dansk lovgivning, på trods af, at musiktjenesten var blevet informeret om ulovlighederne.

Artikel top billede

(Foto: ezmo)

"Ezmo må rette sig efter dansk lov, hvis de ønsker at drive forretning i Danmark," så klar er udmeldingen fra IFPI til den sociale musiktjeneste Ezmo.

I går lukkede den norske fildelingstjeneste Ezmo for fildelingselementet i deres musiktjeneste. Herefter resterer kun muligheden for at uploade sin musiksamling til Ezmo's netbaserede musikafspiller.

Men Ezmo har været klar over at den har været gal i lang tid.

Pladeselskabernes danske brancheorganisation oplyser, at de havde det første møder med den norsk baserede it-virksomhed den 14. juni, hvor der blev gjort opmærksom på, at fildeling uden rettighedshavernes tilladelse er ulovlig ifølge dansk lov.

"Ezmo valgte imidlertid at se bort fra IFPI’s henstilling om at indgå aftaler med de danske pladeselskaber, inden virksomheden åbnede for tjenesten i Danmark. Ydermere udsendte Ezmo, mod bedre vidende, den 21. juni en pressemeddelelse, der hævdede, at tjenesten var lovlig," oplyser marketingdirektør i IFPI, Jesper Bay.

Ingen juridisk aftale

IFPI kontaktede herefter Ezmo med krav om, at den ulovlige fildelingsmulighed lukkedes.

Det blev i første omgang afvist af Ezmo, der henviste til en juridisk vurdering, som man allerede havde lovet IFPI en kopi af under parternes møde.

I dag, næsten en måned senere, oplyser IFPI, at de fortsat ikke har modtaget en kopi af denne vurdering.

"Der ingen tvivl om, at tjenesten i den form, den blev præsenteret for os, er ulovlig i Danmark. Man må ikke kopiere musik digitalt og gøre den tilgængelig for andre uden for ens egen husstand uden tilladelse fra rettighedshaverne,2 siger Jesper Bay.

”Det gjorde vi Ezmo opmærksom på fra starten, og vi aftalte, at de skulle fremlægge deres juridiske vurdering af tjenesten, som vi så kunne forholde os til, og se, om vi kunne finde en måde, hvor på tjenesten kunne lovliggøres. Det pågældende dokument har vi aldrig modtaget," siger han.

Nu lukker i

Efter drøftelser i IFPI Danmarks bestyrelse, gav IFPI den norske it-virksomhed en frist til at lukke for adgangen til tjenestens fildelingsmulighed.

I modsat fald ville IFPI få adgangen lukket med Fogedrettens hjælp. Ezmo overholdt ikke fristen, men har nu delvist efterkommet IFPI’s krav.

Marketingdirektør Jesper Bay, der deltog i IFPI’s møde med Ezmo, hilser den forsinkede reaktion velkommen, men han er forundret over Ezmo's måde at håndterer den danske lovgivning på.

"Ezmo havde dårligt forladt det første møde, før tjenesten var i gang i Danmark. Oven i købet udsendte man kort efter en pressemeddelelse, der påstod, at tjenesten er lovlig, hvilket de godt viste ikke er tilfældet," siger han.

”Vi kan ikke den ene dag bekæmpe ulovlig fildeling i ind- og udland, og så den næste give en kommerciel fildelingstjeneste, som Ezmo i dens nuværende form er, frit lejde. Det ville være fuldstændig utroværdigt”.

Han håber dog fortsat, at der kan findes en løsning med Ezmo.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen